Tasarım stüdyolarının mekansal özellikleri ile stüdyo ortamındaki iletişim ve etkileşim unsurları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between the spatial characteristics of design studios and the interaction and communication aspects in the studio environment
- Tez No: 908992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE ALTINBAŞAK HAKLIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Stüdyo dersleri, mimari tasarım eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Dersin yürütüldüğü tasarım stüdyoları teorik ve pratik bilgilerin birleşip tasarıma dönüştüğü, tasarlamanın eğitimini etkileyen ortamlar olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda eğitim mekanları öğrencilerin kullanımına bağlı olarak karakterize olmaktadır. Stüdyoda ders işleyişi sırasında mekanla olan etkileşim dinamik olarak yürütülürken, bir yandan öğrenci ve öğretici arasındaki etkileşim de eşzamanlı olarak devam etmektedir. Bu çalışmada, mimarlık/iç mimarlık öğrencilerinin tasarım stüdyo dersleri kapsamında kullandıkları mekanların: (i) mekânın fiziksel özellikleri, (ii), mekân organizasyonu, (iii) eğitim biçimi ve stüdyo içi iletişim/etkileşim yönleri üzerinden etkilerinin irdelenmesi hedeflenmiştir. Buna paralel olarak öğrencilerin ideal stüdyolar hakkındaki görüşleri de alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'de mimarlık ve iç mimarlık bölümü bulunan farklı üniversitelerde, tasarım eğitimi alan lisans düzeyindeki öğrencilere yönelik anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket soruları öğrenciler tarafından mekânsal deneyimlerine bağlı olarak yanıtlanmıştır. Dijital ortamda iletilen anket yoluyla toplanan verilerin analizleri yapılarak tanımlayıcı ve korelasyon analizi yolları ile bulgular elde edilmiş ve eğitim ortamlarının tasarımları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonuçlarının, tasarım stüdyolarında fiziki, mekânsal ve sosyal koşulların iyileştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studio courses form the foundation of architectural design education. The design studios where the courses are conducted stand out as environments where theoretical and practical knowledge merge and transform into design, impacting the education of design. Simultaneously, educational spaces are characterized by the usage and behavioral patterns of the students. While the interaction with the space is carried out dynamically during the course in the studio, the interaction between the students and the instructor continues simultaneously. This study aims to examine the effects of the spaces used by architecture and interior architecture students in design studio courses on the following factors: (i) physical characteristics of the space, (ii) space organization, and (iii) education style and in-studio communication/interaction. Additionally, students' opinions about ideal studios were collected and evaluated. A survey was conducted with undergraduate students enrolled in design programs at various universities in Turkey that have architecture and interior architecture departments. The data gathered from the digitally distributed survey were analyzed using descriptive and correlational analyses, yielding insights into the design of educational environments. The findings of this study aim to contribute to improving the physical, spatial, and social conditions in design studios.