Magnetik alan içindeki hidrojen atomunun incelenmesi
Investigation of hydrogen atom in a uniform magnetic field
  1. Tez No: 90901
  2. Yazar: HACI MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Hidrojen atomu, Mağnetik Alan, poincare Kesim Yüzeyi, Liapunov Üsteli, Kaos, Bu çalışmada düzenli mağnetik alan içerisindeki hidrojen atomu incelenmiş ve özellikle koasun ortaya çıkışı ele alınmıştır. Düzenden düzensizliğe geçişte şartların incelenmesinde öncelikle düzenli mağnetik alan içerisindeki hidrojen atomunun Poincare kesim yüzeylerinden yaralanılmıştır. Bu grafiklerin yorumlanndan düzensizliğin başladığı ve bütünü ile düzensizliğe geçilen enerji değerleri bulunmuştur. Düzensizliğin en önemli ölçülerinden biri olan Liapunov üstellerinin düzenli mağnetik alan içerisindeki hidrojen atomu için hesaplanmış değerlerine bakılarak kaosun ortaya çıkış şartları her iki metod içinde aynı sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words : Hydrogen atom, Magnetic field, Poincare surface of section, liapunov exponents, Chaos In this study, hydrogen atom in a uniform magnetic field is examined. Especially the occurence of chaos is studied. To understand the nonlinear behaviour of hydrogen atom in a uniform magnetic field Poincare surface of section is used. With the use of these surface sections the conditions at which the chaos occures are determined. And also the conditions obtained from the calculated Liapunov exponents are shown to be the same for the surface sections.