Spora bağlılık ve ahlaki zeka etkileşimi
Interaction between sports commitment and moral intelligence
- Tez No: 909043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada spora bağlılığın ahlaki zekâ üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya basketbol, futbol, taekwondo, tenis, voleybol ve yüzme branşlarında aktif sporculuk yapan 189 kadın, 180 erkek olmak üzere toplamda 369 sporcu katılım sağlamıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında demografik bilgi formunun yanı sıra Spora Bağlılık ve Yakut-Ahlaki Zekâ ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerine yönelik doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Betimleyici istatistiğin yanı sıra, ikili karşılaştırmalarda Independent-Samples T testi, çoklu karşılaştırmalarda Anova, farklılığın kaynağının belirlenmesinde ise Tukey testleri kullanılmıştır. İlişkisel model kapsamında ise Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizlerine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda sporcuların spora bağlılık ve ahlaki zekâ düzeylerinde cinsiyet, yaş ve branş bakımdan anlamlı değişimler tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda spora bağlılık ile ahlaki zekâ arasında her iki ölçeğin tüm alt boyutlarında pozitif ve düşük düzeyli bir korelasyon tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise spora bağlılığı oluşturan odaklanmanın, ahlaki zekânın alt boyutu olan vicdan ve nezaket, spora bağlılığı oluşturan diğer bir alt boyut olan dinç olmanın ise ahlaki zekânın alt boyutu olan öz denetim üzerinde pozitif katkıları olduğunu ortaya koymuştur. Genel bir değerlendirme ile araştırma bulguları, bireylerin spora bağlılık gösterdikçe, ahlaki zekâlarının da geliştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of sports commitment on moral intelligence. A total of 369 athletes, including 189 women and 180 men, who were active athletes in football, basketball, volleyball, swimming, taekwondo and tennis, participated in the research. In addition to the demographic information form, Sports Commitment and Yakut-Moral Intelligence scales were used to collect research data. Confirmatory factor analysis (CFA) was conducted for the research scales. Descriptive statistics, correlation analysis and regression analysis were conducted to explore the relationship between variables within the scope of the research model. As a result of the correlation analysis, a positive and low-level correlation was detected between sports commitment and moral intelligence in all sub-dimensions of both scales. Regression analysis revealed that both focus and vigor, which constitute commitment to sports, have positive effects on conscience, kindness and self-control, which constitute moral intelligence. Research findings show that as individuals show commitment to sports, their moral intelligence also improves.