Integrating blockchain in smart building systems: A framework for efficiency and scalability
Blok zincir teknolojisinin akıllı bina sistemlerine entegrasyonu: Verimlilik ve ölçeklenebilirlik için bir çerçeve
- Tez No: 909055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA EMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlığın sürekli gelişimi, Sanayi Devrimi'nin önemli bir dönüm noktası olmasıyla birlikte yeni ihtiyaçlara ve çözümlere yol açmıştır. Bu durum, özellikle büyük bir enerji tüketicisi olan inşaat sektöründe enerji yönetiminin önemini artırmıştır. Etkin bir enerji yönetimi olmadan, çevresel ve ekonomik riskler önemli ölçüde artmıştır. Bu bağlamda, sensör verilerine ve internet bağlantısına dayalı akıllı bina sistemleri ortaya çıkmıştır. Ancak bunlar veri depolama ve güvenlik gibi yeni zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, akıllı binaların etkinliğini artırmak için sensörlerden elde edilen verilerin güvenli bir şekilde depolanmasını ve işlenmesini sağlamak çok önemlidir. Blok zinciri teknolojisi, verilerin merkezi olmayan bir yapıda güvenli ve şeffaf bir şekilde depolanmasını sağlayarak enerji yönetiminin verimliliğini artırma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, Analitik Ağ Süreci yöntemi ile blok zinciri teknolojisine yönelik çözümleri tartarak akıllı binalarda öne çıkan sorunlara yönelik çözümleri incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu iki kavramı birleştirerek akıllı binalarda veri işleme ve güvenlik konularında blokzincir teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini tartışacaktır. Çalışma, literatürde yer alan 'blokzincir teknolojisi' ve 'akıllı bina' anahtar kelimelerine dayanmaktadır. Literatür analizinden elde edilen önerileri değerlendirmek için laboratuvar binası bir vaka çalışması olarak ele alınmıştır. Bu yaklaşımın, enerji yönetiminde akıllı binaların veri entegrasyonu, güvenliği ve merkezi olmayan yönetimi için uygulanabilir çözümler sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The continuous development of humanity has resulted in the emergence of new needs and solutions, with the Industrial Revolution representing a pivotal turning point. This has heightened the significance of energy management, particularly within the construction industry, which is a significant consumer of energy. In the absence of effective energy management, there has been a notable increase in environmental and economic risks. In this context, smart building systems based on sensor data and internet connectivity have emerged. However, these present new challenges, including data storage and security. It is therefore crucial to ensure the secure storage and processing of data obtained from sensors in order to enhance the effectiveness of smart building. Blockchain technology has the potential to enhance the efficiency of energy management by ensuring the secure and transparent storage of data in a decentralised structure. This study aims to examine the solutions to prominent problems in smart buildings by weighing the solutions to blockchain technology with the Analytical Network Process method. Furthermore, it will discuss how blockchain technology can be used in data processing and security issues in smart buildings by combining these two concepts. The study is based on the keywords 'blockchain technology' and 'smart building' in the literature. In order to evaluate the recommendations derived from the literature analysis, the laboratory building is taken as a case study. This approach is intended to provide feasible solutions for data integration, security and decentralised management of smart buildings in energy management.