Sınıf öğretmenlerinin artırılmış gerçeklik destekli öğretim materyallerinin sınıflarda kullanımına ilişkin görüşleri
Classroom teachers' opinions on the use of augmented reality supported teaching materials in classrooms
- Tez No: 909073
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Öğretim süreçlerinin dijitalleşmesi ile birlikte çağın ihtiyaçlarına cevap veren AG destekli öğretim materyallerinin süreç içine dahil olduğu görülmektedir. Bu bağlamda AG destekli materyallerin öğretim süreçlerine entegrasyonunun sağlanmasında yegane sorumluluk programın uygulayıcısı olan öğretmenlere ait olmaktadır. Bu noktadan hareketle, yapılan araştırmanın temel amacı ; sınıf öğretmenlerinin artırılmış gerçeklik destekli öğretim materyallerini sınıflarda kullanmalarına ilişkin görüşlerini belirleyebilmektir. Araştırma, nitel yönteme uygun olarak durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında görev yapan 25 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak odak grup görüşmesi tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Katılımcıların, AG destekli öğretim materyallerine ilişkin bilgi eksikliğinden kaynaklanan kavram yanılgıları ve deneyim eksiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların görüşlerinden hareketle; teknolojik materyalleri öğrenmeye açık oldukları, dijital yetkinliklerinin uygulamalı hizmet içi eğitimler ile geliştirilebileceği belirlenmiştir. Katılımcıların AG materyallerini öğretim sürecinde kullanma durumları incelendiğinde; derse girişlerde dikkat çekici bir araç olarak, Matematik ve Fen derslerini görselleştirme, derslerde materyal eksikliğini giderme amaçlı kullanma eğiliminde oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak; İlkokul programı ve sınıf koşulları göz önüne alındığında AG destekli ders materyallerinin sadece okullara kurulacak laboratuvar ortamları ile kullanışlı hale geleceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the digitalization of teaching processes, it is seen that AR-supported teaching materials that meet the needs of the age are included in the process.In this context, the main responsibility for ensuring the integration of AR-supported materials into teaching processes belongs to teachers who are the implementers of the program.From this point of view, the main purpose of the research is to determine the opinions of classroom teachers on the use of augmented reality supported course materials. The research was conducted with a case study design in accordance with the qualitative method. The study group of the research consists of 25 primasry school teachers working in the Lüleburgaz district of Kırklareli province in the 2022-2023 academic year. The research data were collected by focus group interview technique using a semi-structured interview form. According to the findings obtained in the research; it was determined that the participants had misconceptions and lack of experience due to lack of knowledge about AR-supported instructional materials. Based on the views of the participants, it was determined that they were open to learning technological materials and that their digital competencies could be improved through applied in-service trainings. When the participants' use of AR materials in the teaching process was examined, it was determined that they tended to use them as an attention-grabbing tool at the beginning of the lesson, to visualize Mathematics and Science lessons, and to overcome the lack of materials in the lessons. As a result, considering the primary school program and classroom conditions, it was concluded that AR-supported course materials will become useful only with laboratory environments to be established in schools.