Dini tutum ve eş seçimi ilişkisi
The relationship between religious attitude and spouse selection
- Tez No: 909081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAFALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı eş seçme kriterleri ve dini tutum arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada eş seçme ve dini tutum ilişkisinin yanı sıra cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, yaş, eğitim durumu, yaşadığı şehir, politik-siyasi görüş ve kendini algıladığı dindarlık düzeyi gibi bağımsız değişkenlere göre farklılaşması da incelenmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel (korelasyonel) tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmanın veri toplama araçları olarak Eş Seçmede Öncelikler Ölçme Aracı ve Dini Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma grubu ise 318'i kadın (%51), 305'i erkek (%49) olmak üzere toplam 623 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada elde edilen veriler Statistical Program for the Social Sciences- SPSS 26.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre eş seçme ile dindarlık arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Alt hipotezimizden doğrulananlardan bazıları şunlardır: Cinsiyete göre, yaşa göre, eğitim durumuna göre, dindarlık algısına göre, politik siyasi görüşe göre eş seçme kriterleri düzeyi farklılaşmaktadır. Doğrulanmayan alt hipotezlerimiz: Yaşanılan yere göre, sosyoekonomik duruma göre eş seçme kriterleri düzeyi farklılaşmaktadır. Eğitim durumuna ve sosyo-ekonomik duruma göre dindarlık düzeyi farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between choosing a spouse and religious attitude. In addition to the relationship between choosing a spouse and religious attitude, the study also examined the differentiation according to independent variables such as gender, socio-economic status, age, educational status, city of residence, political opinion and self-perceived level of religiosity. The study was designed according to the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The data collection tools of the study were the Priorities in Choosing a Spouse Measurement Tool and the Religious Attitude Scale. The study group consisted of a total of 623 people, 318 of whom were female (51%) and 305 of whom were male (49%). The data obtained in the study were analyzed using the Statistical Program for the Social Sciences- SPSS 26.0 statistical program. According to the findings, there is a statistically significant positive relationship between choosing a spouse and religiosity. Some of the confirmed sub-hypotheses are as follows: The level of criteria for choosing a spouse differs according to gender, age, education level, perception of religiosity, and political opinion. Unconfirmed sub-hypotheses: The level of criteria for choosing a spouse differs according to place of residence and socioeconomic status. The level of religiosity differs according to educational status and socioeconomic status.