X Y Z kuşağına mensup kadınların din algılarının karşılaştırılması: Konya örneği
Comparison of the religious perceptions of women of the X, Y, Z generations: Konya case
  1. Tez No: 668859
  2. Yazar: ŞERİFE ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Din, insanın kendini ve evreni anlamlandırmasında hem iç dünyasını hem de toplumsal hayatını kurmasında en büyük katkıyı sağlayan vazgeçilmez bir olgudur. İnsanı iyiliğe ve mutluluğa ulaştırmayı amaçlayan din; toplumun kültürel yapısı ile etkileşim halindedir ve tarihin farklı dönemlerinde farklı biçimlerde algılanmıştır. Aynı tarihsel dönemde doğan insanların, gerçekleşen olaylar açısından aynı olaylara tanıklık etmeleri, aynı karakteristik özellikleri göstermeleri, aynı tutum ve değerlere sahip olmaları ise kuşak kavramı ile ifade edilmektedir. Bu çalışma, insanla birlikte var olan din algısını; son yüzyılda bilim dünyasında popülerliği artan kuşak olgusu üzerinden betimlemeyi ve X, Y, Z kuşağına mensup kadınların din algıları arasında bir farklılık olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda araştırmanın teorik kısmında kuşak kavramı, kuşak teorisi, kuşakların sınıflandırılması, X,Y,Z kuşaklarının özellikleri, din tanımları ve dine farklı yaklaşımlar, geleneksel ve modern toplumlarda din, din algısı ve dini tecrübenin boyutları hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın evrenini, farklı kuşakları içinde barındıran 2.250.020 nüfuslu Konya ili, örneklemini ise X,Y, Z kuşağına mensup 500 kadın oluşturmaktadır. X, Y, Z kuşağına mensup kadınların din algılarını tespit etmek amacıyla Din Algısı Anket Formu kullanılmıştır. Bu anket formu beşli likert tipinde hazırlanmış olup 24 maddeden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda; X, Y, Z kuşakları ile Din Algısı Anket formunda yer alan; eş seçimi, tesettür, dini konularda sohbet, din-bilim ilişkisi, devlet başkanı ve özgür yaşam konularını içeren maddeler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Buna göre; X ve Y kuşağına mensup kadınların din algılarının benzerlik gösterdiği ancak Z kuşağına mensup kadınların din algılarında düşük düzeyde de olsa bir farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Kuşak Teorisi, X,Y,Z Kuşağı, Din, Din Algısı
Özet (Çeviri)
Religion is an indispensable phenomenon that makes the greatest contribution to the understanding of oneself and the universe, both in establishing the inner world and social life. Religion, which aims to bring people to good and happiness, interacts with the cultural structure of society. Religion has been perceived in different forms in different periods of history. The fact that people born in the same historical period witness the same events in terms of events, show the same characteristics, and have the same attitude and values is expressed by the concept of generation. This study aims to describe the perception of religion that coexists with humans through the phenomenon of generation, whose popularity has increased in the world of science in the last century and to determine whether there is a difference between the perceptions of religion of women belonging to Generation X, Y, and Z. In this context, the concept of Generation, Generation theory, classification of generations, characteristics of Generations X, Y, Z, definitions of religion and different approaches to religion, religion in traditional and modern societies, perception of religion and dimensions of religious experience were dealt with in the theoretical part of the research. The target population of the study is Konya, with its population of 2.250.020, which includes different generations. The sample of the study consists of 500 women belonging to the X, Y, and Z generations. The Perception of Religion Questionnaire form was used to determine the religion perceptions of women belonging to the X, Y, and Z generations. This questionnaire form is prepared in five-point Likert type and consists of 24 items. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS 22 program. As a result of the analysis, it was seen that there was a statistically significant relationship between the X, Y, Z generations and the items in the Perception of Religion Questionnaire that include spouse selection, attitude of a president, hijab, religious knowledge and conversation, religion-science relationship and free life . According to this, it was found that the religion perceptions of women belonging to the X and Y generations were similar, but there was a slight difference in the religion perceptions of the women belonging to the Z generation. KeyWords Generation Theory, X, Y, Z Generation, Religion, Perception of Religion