Yüksek dirençli organik madde içeren endüstriyel atıksuyun kombine katalitik oksidasyonla arıtılması
Treatment of industrial wastewater containing highly resistant organic compounds with combined catalytic oxidation
  1. Tez No: 909087
  2. Yazar: AYŞE ELİF ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AYDIN, PROF. DR. GAMZE VARANK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İlaç endüstrisi atıksuyu çeşitli kimyasallar ve ilaç etken maddelerini içermesi nedeniyle arıtılmadan deşarj edilmesi ekosistem için toksik etkiye neden olabilmektedir. Bu etkinin azaltılması için yüksek dirençli organik madde içerin ilaç endüstrisi atıksuyunun etkili ve zararlı yan ürün oluşturmayan yöntemlerle arıtılması gereklidir. Çalışma kapsamında elektro fenton, foto elektro fenton, elektro katalitik ve foto elektro katalitik oksidasyon prosesleri atıksu arıtımı için kullanılmıştır. Elektro katalitik ve foto elektro katalitik oksidasyon proseslerinde TiO2, Ag/TiO2 ve Zn/TiO2 kaplı elektrot kullanılarak farklı katalizörlerin katalitik oksidasyon verimine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonunda foto elektro oksidasyon prosesinde Ag dopinglenmiş TiO2'nin ilaç endüstrisi arıtımında arıtım verimi ve toksisite açısından uygun bulunmuştur. Anot: katot olarak Ag/TiO2:TiO2 elektrotlarıyla 40W'lık UVA lamba kullanılarak yapılan foto elektro katalitik oksidasyon prosesi sonunda KOİ, renk ve UV254 giderim verimleri sırasıyla %76, 80, %84,74 ve %86,03 olarak bulunmuştur. Ayrıca ham atıksuyun %20 olan LD50 değerini %100'e çıkarmıştır. Çalışma sonunda TiO2'in dopinglenmesiyle arıtım veriminin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The wastewater from the pharmaceutical industry, containing various chemicals and active pharmaceutical ingredients, can have toxic effects on the ecosystem if discharged without treatment. To mitigate this effect, it is essential to treat pharmaceutical industry wastewater, which contains highly resistant organic compounds, using effective methods that do not generate harmful by-products. In this study, electro-Fenton, photo electro-Fenton, electrocatalytic, and photo electrocatalytic oxidation processes were employed for wastewater treatment. In the electrocatalytic and photo electrocatalytic oxidation processes, electrodes coated with TiO₂, Ag/TiO₂, and Zn/TiO₂ were used to investigate the effect of different catalysts on catalytic oxidation efficiency. The study concluded that Ag-doped TiO₂ was found to be suitable in terms of treatment efficiency and toxicity for the treatment of pharmaceutical industry wastewater in the photo electrooxidation process. Using Ag/TiO₂ electrodes as anode and cathode, along with a 40W UVA lamp, the photo electrocatalytic oxidation process achieved COD, color, and UV254 removal efficiencies of 76.80%, 84.74%, and 86.03%, respectively. Additionally, the LD50 value of the raw wastewater, initially 20%, increased to 100%. The study observed that the doping of TiO₂ enhanced the treatment efficiency.