Demir çelik sektöründe uzun mamul yassı mamul ve kaliteli çelik ürünler
Long products , flat products and high quality steel products at the Turkish iron-steel industry
- Tez No: 90911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Demir - çelik sektörü lokomotif bir sektör olup, bu sektörün üretim ve tüketim büyüklükleri sanayileşme düzeyinin en büyük göstergesi olarak kabul edilmektedir. Sıvı çelik üretimi ile GSMH, sanayi katma değeri vs. gibi büyüklükler arasında yakın bir ilişki vardır. Öyleki, dünya ekonomisinin canlı olduğu dönemlerde toplam demir - çelik üretiminin ve tüketiminin yükseldiği ekonomik durgunluk dönemlerinde ise üretim ve tüketimin yavaşladığı görülmektedir. Bu çalışmada dünya demir - çelik sanayinin gelişimi ikinci dünya savaşından itibaren özetlenmiş olup, Türk demir - çelik sanayinin Cumhuriyetimizin ilk kuruluş yıllarından itibaren bu güne kadarki gelişimi ve bugünkü durumu entegre tesisler ve ark ocakb tesisler olarak, uzun hadde ürünleri, yassı hadde ürünleri ve kaliteli çelik ürünler olarak üç ana başlık altında incelenmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY LONG PRODUCTS, FLAT PRODUCTS, AND HIGH QUALITY STEEL PRODUCTS AT THE TURKISH IRON - STEEL INDUSTRY The iron - steel sector is a leading sector, and it's production and consumption is widely accepted as an indicator of industrialisation. There is a close relation between fluid steel production and GMP as well as value added industry etc. So that the production of iron and steel increases during activity of economy and decreases during recession of world economy. In this study you' 11 find a summary of the development of world's iron - steel production after second world war as well as the improvement of Turkish iron - steel industry since the first years of the Republic to these days and todays position Integrated facilities and facilities with electric arc furnaces has been studied under three main titles including long rolling mill products, flat rolling mill products and quality steel products. XV