Almanya irlanda ve türkiye'deki fen bilimleri dersi öğretim programları ve STEM eğitimi politikalarının karşılaştırılması
Comparison of Science Curricula and STEM Education Policies in Germany, Ireland and Turkey
  1. Tez No: 909118
  2. Yazar: AHMET YALKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU NİSA ÜNALDI CORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu araştırmanın amacı; Almanya, İrlanda ve Türkiye'deki ortaokul Fen Bilimleri dersi öğretim programları ve bu ülkelerdeki STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitim politikaları hakkında bir karşılaştırmalı eğitim araştırması yapmaktır. Araştırma sonucunda araştırmaya konu olan ülkelerdeki Fen Bilimleri dersi öğretim programlarının; amaçları, öğrenme ve alt öğrenme alanları, öğrenme çıktıları, strateji yöntem ve teknikleri, ölçme ve değerlendirme boyutları bakımından karşılaştırılması ile birlikte STEM eğitimi politikalarının; uygulamaları, öğretim programları içerisindeki STEM konuları, fen öğretimine katkıları ile girdi, işlem ve çıktı boyutlarının uygulanabilirliği açılarından da benzer bir değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen dokümanlar Haladyna taksonomisine göre analiz edildiğinden, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi tercih edilmiştir. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda Almanya ve İrlanda ve Türkiye'nin fen bilimleri dersi öğretim programları ve STEM eğitimi politikalarının karşılaştırılmasıyla birlikte, çeşitli yönlerden benzerlik ve farklılıkları vurgulanmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu araştırmada doküman analizi kapsamında; Almanya, İrlanda ve Türkiye'deki fen bilimleri dersi öğretim programları ve STEM eğitimi politikaları ile ilgili elde edilen veriler Türkçeye çevrilmiştir. Almanya, İrlanda ve Türkiye'den elde edilen bu veriler doküman analizine tabi tutulmuş olup ilgili verilerden elde edilen bilgiler karşılaştırmalı eğitim araştırması kapsamında; öğretim programları ve STEM eğitimi politikaları ile ilgili olarak kategorize edilmiştir. Yatay yaklaşımla aralarındaki benzerlik ve farklılıklar saptanarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Araştırmada, kelime bulutu analizleri de kullanılarak programlardaki temaların ve öne çıkan kavramların görsel olarak ortaya konması sağlanmış, böylece programların içerdiği temel vurgu noktaları desteklenmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular ışığında üç ülkenin fen bilimleri dersi öğretim programları ve STEM eğitimi politikaları karşılaştırılarak; öğretim programlarının; amaçları, öğrenme ve alt öğrenme alanları, öğrenme çıktıları, strateji yöntem ve teknikleri, ölçme ve değerlendirme boyutları bakımından karşılaştırılması ile birlikte STEM eğitimi politikalarının; uygulamaları, öğretim programları içerisindeki STEM konuları, fen öğretimine katkıları ile girdi, işlem ve çıktı boyutlarının uygulanabilirliği aralarındaki ilişkileri ortaya koyan önermeler geliştirilmiştir. Karşılaştırmalı eğitim araştırmasına tabi tutulan her üç ülke eğitim sistemi üzerinden geliştirilen önerilerin alanyazına ve fen öğretim programlarına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a comparative educational research on secondary school Science curricula in Germany, Ireland and Turkey and STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) education policies in these countries. As a result of the research, a similar evaluation was made in terms of the comparison of the Science curricula in the countries subject to the research in terms of their objectives, learning and sub-learning areas, learning outcomes, strategies, methods and techniques, measurement and evaluation dimensions, as well as the applicability of STEM education policies in terms of their applications, STEM subjects in the curricula, their contribution to science teaching, and the applicability of input, process and output dimensions. Since the documents obtained within the scope of the research were analysed according to Haladyna taxonomy, document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was preferred. In line with the aim of this study, the similarities and differences in various aspects were highlighted by comparing the science curricula and STEM education policies of Germany, Ireland and Turkey. In this study, in which qualitative research method was adopted, within the scope of document analysis; the data obtained about science curricula and STEM education policies in Germany, Ireland and Turkey were translated into Turkish. These data obtained from Germany, Ireland and Turkey were subjected to document analysis and the information obtained from the relevant data was categorised as related to curricula and STEM education policies within the scope of comparative education research. Various suggestions were developed by identifying the similarities and differences between them with a horizontal approach. In the research, word cloud analyses were also used to visually present the themes and prominent concepts in the programmes, thus supporting the main points of emphasis in the programmes. In the light of the findings obtained as a result of the research, science curricula and STEM education policies of the three countries were compared and propositions were developed in terms of the comparison of the curricula in terms of their objectives, learning and sub-learning areas, learning outcomes, strategies, methods and techniques, measurement and evaluation dimensions, as well as the applications of STEM education policies, STEM subjects in the curricula, contributions to science teaching and the applicability of input, process and output dimensions. It is thought that the suggestions developed through the education systems of the three countries subjected to comparative education research will contribute to the literature and science curricula.