Trigeminal nevralji olgularında gamma knife tedavisinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of gamma knifestation therapy in cases of trigeminal neuralgia
- Tez No: 909196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AKIN DERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Trigeminal nevralji (TN), trigeminal sinirden kaynaklanan, şiddetli ve ani yüz ağrıları ile karakterize edilen bir nöropatik hastalıktır. TN, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve tedavisi zorlu bir hastalık olup, tedavi seçenekleri arasında farmakoterapi, cerrahi müdahaleler ve radyocerrahi yöntemler yer almaktadır. Gamma Knife radyocerrahisi (GKR), cerrahi tedaviye alternatif olarak son yıllarda TN tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Pamukkale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı' na başvuran ve TN nedeniyle GKR tedavisi gören hastaların tedavi öncesi ve sonrası klinik verilerini inceleyerek tedavi etkinliğini değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışmada, 2019 ve 2024 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Beyin Cerrahisi ABD polikliniğine başvuran, TN nedeniyle GKR uygulanan 73 hasta incelenmiştir. Tedavi öncesinde hastaların nörolojik muayeneleri, Barrow Nöroloji Enstitüsü (BNI) Ağrı Skorlaması ve VAS (Visual Analog Scale) ağrı skorlamaları ile trigeminal sinirin en çok etkilenen dalı belirlenmiştir. Hastalar tedavi sonrası en az 6 ay en fazla 5 yıl boyunca izlenmiş ve tedavi sonuçları tekrar değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, GKR sonrasında hastaların ağrı seviyelerinde anlamlı bir azalma gözlemlenmiştir. Tedavi sonrası BNI skoru ve VAS skorlarında iyileşmeler kaydedilmiş, ayrıca tedaviye yanıt ve ağrı şiddeti açısından trigeminal sinir dallarına göre farklılıklar tespit edilmiştir. Yan etkiler arasında hipoestezi ve anestezi gibi geçici etkiler rapor edilmiştir. Ayrıca GKR, cerrahi müdahalelere göre daha düşük komplikasyon riski ile etkili bir tedavi seçeneği sunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, GKR TN tedavisinde etkili bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, GKR tedavisinin TN hastalarında ağrı yönetimi konusunda başarılı sonuçlar sunduğunu ve klinik pratiğe önemli katkılar sağladığını göstermektedir. GKR, cerrahi risklerden kaçınan veya cerrahinin uygun olmadığı hastalar için güvenli ve etkin bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Trigeminal neuralgia (TN) is a neuropathic disease characterized by severe and sudden facial pain originating from the trigeminal nerve. TN is a disease that negatively affects the quality of life and is difficult to treat, and treatment options include pharmacotherapy, surgical interventions and radiosurgery. Gamma Knife radiosurgery (GKR) has been widely used in the treatment of TN in recent years as an alternative to surgical treatment. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the treatment by examining the pre- and post-treatment clinical data of patients who applied to the Pamukkale University Neurosurgery Department and received GKR treatment due to TN. In this retrospective study, 73 patients who applied to the Pamukkale University Neurosurgery Department outpatient clinic between 2019 and 2024 and received GKR due to TN were examined. The most affected branch of the trigeminal nerve was determined with the neurological examinations of the patients before the treatment, the Barrow Neurological Institute (BNI) Pain Scoring and VAS (Visual Analog Scale) pain scores. Patients were followed up for at least 6 months and at most 5 years after treatment and the treatment results were re-evaluated. According to the study findings, a significant decrease in the pain levels of the patients was observed after GKR. Improvements were recorded in the BNI score and VAS scores after treatment, and differences were detected according to the trigeminal nerve branches in terms of response to treatment and pain intensity. Temporary effects such as hypoesthesia and anesthesia were reported among the side effects. It was also determined that GKR offers an effective treatment option with a lower risk of complications compared to surgical interventions. As a result, GKR stands out as an effective alternative in the treatment of TN. This study shows that GKR treatment provides successful results in pain management in TN patients and makes important contributions to clinical practice. GKR can be considered as a safe and effective treatment method for patients who avoid surgical risks or for whom surgery is not appropriate.