Atomlarda sonlu enerji seviyeleri
Finite energy levels in atoms
- Tez No: 90925
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN, PROF. DR. ALİ EKBER KULİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada enerji seviyelerinin sonlu genişlikte oluşu mekanik modellemesi yapılıp, deneysel sonuçlar ile karşılaştırmalar yapılarak incelenmiştir. Öncelikle enerji seviyeleri basitçe ele alınmış, seviyeler arasındaki geçişler ve bu geçişleri takip eden olaylar açıklanmaya çalışılmıştır. Deneysel olarak da gözlenen bu olayı açıklayabilmek için öncelikle gevşek yayların kullanıldığı kaba bir mekanik modelden faydalanılmıştır. Atomların rezonansa geldiği tek bir frekansın olmadığı, küçük bir frekans aralığını kapsayan bir doğal genişliği olduğu bu modelden yararlanarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Tabii genişliğin dışında atomun Doppler ve çarpışmalar ile de genişlediği göz önünde bulundurularak bu genişlemelerde incelenmiştir. Sonuçlar çeşitli sıcaklıklar ve basınçlar için hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the finite width of energy levels is modelled mechanically and the results are compared with the literature. At the first step simply the energy levels are examined and the transitions between these levels and also the events following these transitions are explained. A mechanical model which uses slinky approximation is used to explain the finite width of atomic energy levels. It is shown that there exits no single frequency where the atoms go into resonans but instead there is a frequency width. Broading of the natural width due to Doppler and scattering effects is also examined. The results are obtained for various values of temparature and pressure. XC YÜKSEKÖ?RETİM KÜHBUi DOKÜMANTASYON MERKEZİ