Bazı organik reaksiyonların ve metal ligant etkileşmelerinin FT-IR ile eşzamanlı incelenmesi
Simultaneous investigation of some organic reactions and metal ligand interactions by FT-IR
- Tez No: 237534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ NAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada FT-IR kullanarak bazı iminleşme ve hidrazon oluşum reaksiyonlarının in-situ olarak izlenmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan ?reaksiyon başlangıcı background tanımlanması? yöntemi tarafımızdan geliştirilmiş orijinal bir yöntemdir. Yeni yöntemin tüm denemeleri çözelti ortamında gerçekleştirilmiş ve FT-IR ile izlenmiştir.Çalışma dahilinde benzaldehit ile anilinin iminleşme reaksiyonu, salisilaldehit ile anilinin iminleşme reaksiyonu, pridinkarbaldehit ile anilinin iminleşme reaksiyonu, benzaldehit ile fenilhidrazinin hidrazon oluşturma reaksiyonu, salisilaldehit ile fenilhidrazinin hidrazon oluşturma reaksiyonu, 1,3-indandion ile fenilhidrazinin hidrazon oluşturma reaksiyonu ve 1,3-indandion ile bütilaminin iminleşme reaksiyonu kloroform çözücüsü içinde oda sıcaklığında yeni yöntem kullanılarak izlenmiştir. Ayrıca 1,3-indandionun fenil hidrazin ve bütilaminle etanol içinde oda sıcaklığında verdiği reaksiyonlar da yeni yöntemle incelenmiştir.Önerilen yeni yöntemin reaksiyon kinetiği konusunda da kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, benzaldehit ile anilinin kloroform içindeki oda sıcaklığındaki reaksiyonunun kinetiği çalışılmıştır.Kinetik çalışmalara benzer olarak, yeni yöntemin Metal-Ligant ilişkisinin açıklanmasında kullanılabilirliği de araştırılmıştır. Geliştirilen yeni FT-IR yöntemi biraz modifiye edilerek çözelti ortamında bazı geçiş metalleri ile bdmpp ligantının kompleksleşmeleri incelenmiştir. Bdmpp (2,6-bis(3,5-dimetil-N-pirazoil)pridin) ligantının metanol çözücüsü içinde Cu+2, Co+2 ve Ni+2 gibi geçiş metalleri ile yaptığı kompleksleşmeler FT-IR ile belirlenmiştir. Bdmpp ligantının metanol içinde toprak alkali metalleri olan Mg+2, Ca+2 metalleri ile etkileşimleri çözelti ortamında incelenmiştir. Ayrıca çözelti ortamında elde edilen komplekslerin M/L oranları hakkında bilgi edinilmiştir. Dahası bdmpp ligantının metanol çözücüsü içindeki metal (Cu+2, Co+2 ve Ni+2) seçiciliği çalışması yapılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: FT-IR, background tanımlama, in-situ reaksiyon gözlenmesi, iminleşme, bdmpp, kompleksleşme
Özet (Çeviri)
In this study, in-situ observation of some imination and hydrazone formation reactions investigated by FT-IR. For this purpose, a new method called ?Background defining method? was developed, All experiments used to the method carried out in solution at ambient temperature and observed by FT-IR.The study includes, imination reaction of benzaldehyde with aniline, of salicylaldehyde with aniline, pyrdincarbaldehyde with aniline, hydrazone formation reaction of benzaldehyde with phenylhydrazine, salicylaldehyde with phenylhydrazine, 1,3-indandione with phenylhydrazine and imination reaction of 1,3-indandione with butylamine in chloroform at room temperature by using developed method. Furthermore reactions of 1,3-indandione with phenylhydrazine and butylamine at room temperature in ethanol are investigated.To examine the capability of the method with the reaction kinetics, imination reaction of benzaldehyde with aniline at room temperature in chloroform was studied.Using by developed new FT-IR method with a few modification complexation of some transition metal with bdmpp ligand in solution was investigated. Complexation of bdmpp (2,6-bis(3,5-dimetyl-N-pyrazolyl)pyridine) ligand with transition metals Cu+2, Co+2 ve Ni+2 in methanol solution was appeared by FT-IR. Interaction of bdmpp ligand with earth alkali metals Mg+2, Ca+2 in solution ambience was investigated. Furthermore information was gotten about M/L ratios of obtained complexes in solution. In addition metal (Cu+2, Co+2 and Ni+2) selectivity of bdmpp ligand in methanol solution was studied.KEY WORDS: FT-IR, background defining, in-situ reaction observation, imination, bdmpp, complexation