Analyses of thermo-active piles considering surface radiation and wind convection effects
Yüzey radyasyonu ve rüzgar konveksiyonunun etkileriyle termo-aktif kazıkların analizi
- Tez No: 909281
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Enerji kazıkları, sığ jeotermal enerjiden yararlanmak için umut verici bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır ve son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bu ilgi, saha testleri, model testleri ve sayısal analizler dahil olmak üzere çalışmaların artmasına neden olmuştur. Sayısal analizler esneklikleri nedeniyle değerli olsa da, güvenilirlikleri saha veya model ölçekli verilerle titizlikle doğrulanmalarına bağlıdır. Bu doğrulama süreci, mekanik, termal ve hidrolojik süreçlerin karmaşık etkileşimleri nedeniyle zorludur. Döngüsel termal yükleme, mevsimsel sıcaklık değişimleri ve aralıklı çalışma gibi faktörler bu süreci daha da karmaşık hale getirmektedir. Bununla birlikte, birçok doğrulama çalışması adyabatik termal sınır koşullarını kullanarak atmosferik sıcaklık dalgalanmalarını ve rüzgar etkilerini göz ardı etmektedir ve bu durum, özellikle yüzeye yakın enerji kazıklarının termal davranışını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışma, bu eksikliği gidermek amacıyla atmosferik ve güneş etkilerini sayısal analize dahil etmekte ve Houston, Teksas'ta bir sürekli uç burgusu kazık üzerinde termal yükleme testini modellemektedir. Yüzey güneş radyasyonunu dikkate alan bu çalışma enerji kazıklarının termal tepkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır ve saha ölçümleriyle yüksek uyum gösteren sonuçlar üretmiştir. Atmosferik ve güneş etkilerini göz önünde bulundurarak, bu araştırma enerji kazıklarının davranışını simüle eden sayısal modellerin doğruluğunu ve uygulanabilirliğini artırmakta, bu da enerji verimliliği ve performanslarının optimize edilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy piles are emerging as a promising technology for utilizing shallow geothermal energy, garnering considerable interest recently. This has led to an increase in studies, including field tests, model tests, and numerical analyses. While numerical analyses are advantageous due to their flexibility, their accuracy depends on thorough validation with field or model data. This task is complex because of the intricate interactions between mechanical, thermal, and hydrological processes. The validation process is further complicated by factors such as cyclic thermal loading, seasonal temperature changes, and intermittent operation. It's important to note that many verification studies use adiabatic thermal boundary conditions, which ignore atmospheric temperature fluctuations and wind effects that significantly impact the thermal behavior of energy piles, particularly near the surface. This study addresses this limitation by incorporating atmospheric and solar effects into the numerical analysis, using a thermal loading test on a continuous flight auger pile in Houston, Texas. By considering surface solar radiation, this study improves the understanding of the thermal responses of soil and piles, producing results that closely match field measurements. Incorporating atmospheric and solar effects advances the accuracy and relevance of numerical models in simulating energy pile behavior, which is crucial for optimizing their energy efficiency and performance.