Uyanık kraniotomi uygulanan hastaların deneyimi-erken dönem dil, biliş becerileri ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Experience of patients undergoing awake craniotomy-investigation of the early effects on language, cognitive skills, and quality of life
  1. Tez No: 909282
  2. Yazar: MERVE SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Nöroşirürji, Language and Speech Therapy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Uyanık kraniotomi, kritik fonksiyona sahip beyin bölgelerinin tümör rezeksiyonu için kullanılan bir yöntemdir. Ameliyat sırasında hastanın nörolojik durumunun anlık olarak izlenmesine olanak sağladığı için dil, biliş, motor ve duyusal fonksiyonları korunabilmektedir. Çalışmamız, nitel ve nicel aşamadan oluşmaktadır. Nitel araştırmanın amacı; Türkiye'de uyanık kraniotomi uygulanan hastaların deneyimlerini araştırmaktır. Nicel araştırmanın amacı ise uyanık kraniotominin ameliyat sonrası erken dönemde hastaların dil, biliş becerileri ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Nitel aşamada, uyanık kraniotomi uygulanan hastalar ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel aşamada ise ameliyat öncesi ve sonrası erken dönemde hastaların dil, biliş becerilerine ve yaşam kalitesine ilişkin ölçekler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Awake craniotomy is a method used for tumour resection of brain regions with critical functions. Since it allows instant monitoring of the patient's neurological status at the time of surgery, language, cognition, motor and sensory functions can be preserved. Our study consists of two phases. The aim of the qualitative research is to investigate the experiences of patients undergoing awake craniotomy in Turkey. The aim of the quantitative research is to examine the effect of awake craniotomy on language, cognition skills and quality of life of patients in the early postoperative period. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with patients who underwent awake craniotomy. In the quantitative phase, scales related to language, cognition skills and quality of life of the patients in the preoperative and early postoperative period were used.