Analysis of production and service systems under price-dependent intermittent demand
Fiyat bağımlı aralıklı talebe sahip üretim ve servis sistemlerinin analizi
  1. Tez No: 909284
  2. Yazar: ELİFNUR DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, perakende satıcılar tarafından karşılaşılan fiyat bağımlı ve fiyat ve getiri bağımlı aralıklı talep senaryolarını dikkate alan bir ya hep ya hiç envanter ve fiyatlandırma problemini araştırmaktadır. Çalışma, kar maksimizasyonu için sipariş kararı ve fiyat stratejilerini optimize etmeyi amaçlayarak bir eşik politikasının varlığını belirlemeyi hedeflemektedir. Fiyat bağımlı aralıklı talepte, çeşitli talep büyüklüğü dağılımlarıyla birlikte basit bir fiyat talep olasılığı fonksiyonu kullanılmaktadır. Eşik politikasını kanıtlamadaki kolaylığı nedeniyle çalışmada kayıp satış modeline odaklanılmıştır. Tek dönemlik çalışmaya ilaveten, iki dönemlik bir senaryo için de dinamik bir programlama modeli geliştirilmiştir. Sayısal analizler, bir eşik politikasının varlığını doğrulamakta olup, gözlemler, stok ve birim değişken maliyetlere duyarlılığı göstermektedir. Modele getiri belirsizliği de dahil edilmiş ve talep olasılık fonksiyonu buna göre değiştirilmiştir. Hem tek hem de iki dönem için simultane ve ertelenmiş fiyatlandırma sistemleri kullanılmıştır. Sayısal analizler, her iki sistem altında eşik politikalarının varlığını ortaya çıkarmıştır. Beklenen karlılık düzeyleri karşılaştırıldığında, ertelenmiş fiyatlandırmanın simultane fiyatlandırmaya göre daha iyi performans gösterdiği gözlenmiştir. Bu araştırma, fiyatlandırma, envanter ve belirsizlik etkileşimine dair içgörü sunarak, perakende karar verme uygulamaları için pratik katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates an all-or-nothing inventory and pricing problem, considering price-dependent and price and yield-dependent intermittent demand scenarios faced by a retailer. The study aims to determine the existence of a threshold policy, optimizing ordering decision and pricing strategies to maximize profit. In price-dependent intermittent demand, we explore a simple demand occurrence probability function of price with various demand size distributions. The focus is on the lost sales model due to its tractability in proving the threshold policy. In addition to the single period, a dynamic programming model for a two-period scenario is developed. Numerical analyses confirm the existence of a threshold policy, with observations indicating sensitivity to holding and unit variable costs. The thesis extends the model to incorporate yield uncertainty, introducing random yield realization and modifying the demand occurrence probability function accordingly. Responsive and unresponsive pricing schemes are explored for both single and two-period, and numerical analyses reveal threshold policies under both schemes. When the expected profit is compared, responsive pricing performs better than unresponsive pricing. This research contributes insights into the interplay of pricing, inventory, and uncertainty, providing practical applications for retail decision-making.