An investigation of seed dormancy cycling mechanisms and local adaptations in arabidopsis thaliana
Tohum uyuşukluğu döngüsü mekanizmalarının ve lokal adaptasyonlarının arabidopsis thaliana'da incelenmesi
  1. Tez No: 909283
  2. Yazar: ATALAY NALLIDERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. STEVEN FOOTITT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tohumlar çevresel işaretleri takip ederek çimlenmek için elverişsiz koşullardan kaçınır ve büyüme sezonunun içerisinde çimlenirler. Uyuşukluğun indüklenmesine ve salınmasına yol açan çevresel sinyallere olan duyarlılık tohumların genetiğine göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmada yazın ve kışın büyüme gösteren iki Arabidopsis thaliana ekotipi arasında üretilmiş rekombinant kendilenmiş hatlardan oluşan haritalama popülasyonu bir tohum uyuşukluğu döngüsüne maruz bırakılmıştır. Popülasyon tepkisindeki fenotipsel çeşitlilikten yararlanılarak, tohum uyuşukluğu döngüsünün farklı yönlerini niteleyen 10 lokus keşfedilmiştir. Sonuçlara göre, birincil uyuşukluk halinin ve tohumların 5°C'de soğuğa maruz bırakılması ile oluşan ikincil uyuşukluk halinin etkisindeyken DOG1 25°C'deki çimlenme potansiyelini kontrol etmektedir. Fakat tohumların soğuğu takriben 25°C'de sıcağa maruz bırakılmasıyla oluşan ikincil uyuşukluk halinin etkisindeyken, 10°C'deki çimlenme potansiyeli DOG1 tarafından kontrol edilmemektedir. Bu koşullar altında çimlenmeyi kontrol ettiği tespit edilen Peak 5'in içerisindeki aday bir gen, ATHB-5, açık erişimdeki transkriptom verileri kullanılarak gerçekleştirilen bir ağ analizi ile tespit edilmiştir. ATHB-5 tohum uyuşuklukluğu döngüsünü kontrol eden lokal adaptasyonların potansiyel bir kaynağını teşkil etmektedir. Tohum uyuşukluğunu kontrol eden lokusların tespiti, dog1-2 ve mft2 ile üretilmiş yeni bir çift mutantın analizi, ve ağ analizinin sonuçları, Arabidopsis thaliana'da tohum uyuşukluğu döngüsünün regülasyonuna dair yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seeds track environmental signals to avoid unfavorable conditions for germination and match the time of their germination to the growing season. Sensitivities to environmental signals that result in the release or the induction of dormancy differs between genetic backgrounds. In this study, a recombinant inbred lines (RILs) mapping population created between a winter and a summer annual ecotypes of Arabidopsis thaliana was subjected to a dormancy cycling treatment. Ten quantitative trait loci (QTLs) were identified for different aspects of dormancy cycling within the phenotypic variation of the population response. The results reveal that DOG1 controls the germination potential at 25◦C under the influence of primary dormancy (PD) and secondary dormancy (SD) after the cold incubation of seeds at 5◦C. However, the germination potential at 10◦C under the influence of SD after the warm incubation of seeds at 25◦C is not controlled by DOG1 (the warm incubation follows the cold incubation). A candidate gene within Peak 5, ATHB-5, is proposed to be in control of the germination potential after the warm incubation by a network analysis of publicly available transcriptome data. ATHB-5 is a potential source of local adaptation in regulation of seed dormancy cycling. The identification of dormancy cycling QTLs, the analysis of a newly generated double mutant between dog1-2 and mft2, and the results of the network analysis propose a new perspective on the regulation of dormancy cycling in Arabidopsis thaliana.