Ultrasonically powered wireless pressure measuring system
Ultrasonla beslenen kablosuz basınç sensörü
  1. Tez No: 909288
  2. Yazar: BARIŞ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde MEMS araçları gittikçe daha da yaygınlaşmakta ve üstün özellikteki araçlar icat ediliyor. Bu icatlardan bazıları da diyafram ve mikrofonlarda v.s kullanılan basınç sensörleridir. Bu tip sensörler gittikçe yaygınlaşıp küçülmektedirler. Kullanım alanları ve boyutlarından dolayı MEMS sensörleri çok önemlidir. Genellikle sensörler RF, ultrasonik gibi yollarla haberleşirler. Kablolu büyük boyutlu sensörler olsa da boyutlarından dolayı kullanımları kısıtlıdır. MEMS cihazlarının tiplerinin yanısıra güç yönetimi de bu cihazlar için öenmlidir. Günümüzde batarya yönetimi için kablosuz sistemler kullanılmaktadır. Bu kablosuz iletilen güç hasat edilerek elektronik devrelerin kullanımı için depolanmaktadır. Bu tezde oncelikle“bağlaşık piezo”ların deney ve simulasyonları yapılmaktadır. Bu sonuçların tamamen eşleştiğinden emin olunduktan sonra, bir küçük mikrodenetleyici ve algılayıcı seçilecektir ve bu mikrodenetleyiciye uygun yazılım yazılacaktır. En sonunda, bu iki komponenti besleyecek kadar güç üretecek bir hasat devresi kurulacaktır ve bütün parçalar birleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, MEMS inventions are becoming widespread and devices with supreme abilities are being developed. One of these inventions are the pressure sensors such as MEMS diaphragms, microphones and so on. These type of devices are becoming diverse and are miniaturized as well. MEMS sensors are very important because of their size and usability. Sensors can communicate with many ways such as RF or ultrasonically and so on. Although there are giant sensors with cables, they are useless because of their sizes and equipment. In addition to the communication types of the MEMS devices, the power management scheme is also important. Nowadays, wireless systems are used for battery accumulation. Also this received power can be harvested and stored for future usage of the wireless sensor. In this project, the modelling and simulation of coupled piezo will be completed first. After it is sure that the measurements and simulations completely match, we will choose a tiny processor and sensor and write firmware on the microprocessor. The last step is to design a harvester, which can feed both the processor and the sensor and every part of the entire circuit will be combined.