Optimization of wireless lorentz force actuators inside MRI scanners
MRI tarayıcıları içindeki kablosuz lorentz kuvveti eyleyicilerinin optimizasyonu
- Tez No: 909291
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Girişimsel Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), bir görüntüleme yöntemi olarak MRG'nin avantajları nedeniyle gittikçe popülerleşse de MRG cihazı içindeki dar alan, doktorların biyopsi gibi prosedürleri elle yapmasını zorlaştırıyor. Bu tezin de parçası olduğu proje kapsamında, yeni, MRG uyumlu, iki eksenli bir opto-elektro-mekanik konumlayıcı önerilmiştir. Konumlayıcıdaki rotorlarda bir güneş paneli ve bobinden oluşan kablosuz Lorentz kuvveti eyleyicisi kullanılmıştır. Güneş pilleri lazer veya LED'lerden gelen optik gücü akıma çevirmekte, bobinlerden geçen akım da bir manyetik moment oluşturmaktadır. Bu manyetik momentin kendini MRG cihazının yüksek (1.5-7 T), DC manyetik alanıyla hizalamaya çalışması eyleyiciler üzerinde bir Lorentz torku yaratmakta ve rotoru döndürmektedir. Bu tez MR koşullarındaki rotorun belli bir optik güç girişinde maksimum mekanik gücü üretmesi için, kablosuz eyleyici modüllerinin (KEM) optimizasyonuna odaklanmaktadır. Bu amaçla düzgün manyetik alan içindeki rotorun matematiksel bir modeli oluşturulmuştur ve modelin denklemleri ile, rotor torkunun farklı koşullar altında nümerik simülasyonlarını yapmak için bir SPICE modeli oluşturulmuştur. Simülasyon sonuçlarını kullanarak, bobini 3 T manyetik alan için optimize edilmiş bir KEM tasarlanmıştır. Rotoru laboratuarda karakterize etmek için, 53 mT düzgün manyetik alan üretebilen bir Helmholtz bobini kurulmuşur ve bobini bu manyetik alana uygun yeni bir KEM tasarlanmıştır. Bu KEM'i kullanan rotorun tork-rpm ölçümleri, Helmholtz bobini içinde yapılmış ve simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, bütün iki boyutlu konumlayıcı sistemini bir MRG cihazı içinde test etmek için, fiberler ve lazerler, sürme ve kontrolde kullanılan elektronik ile birlikte hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Interventional Magnetic Resonance Imaging (MRI) is getting popular due to the advantages of MRI as an imaging modality but the closed MRI bore makes it difficult for physicians to carry out procedures like biopsy by hand. In the scope of the project, which this thesis is a part of, a novel, MRI compatible, two-dimensional (2D) opto-electro-mechanical positioner is proposed. The rotors in the positioner uses wireless Lorentz force actuators which consists of a solar cell and a coil. The solar cells are used to convert optical power from LEDs or lasers to current which creates a magnetic moment when passing on the coil. This magnetic moment tries to align itself with the the high (1.5-7 T), DC magnetic field inside the MRI scanner, which yields a Lorentz torque exerted on the actuator, rotating the rotor. This thesis focuses on the optimization of the wireless actuation modules (WAM) such that, the rotor yields the maximum mechanical power for a given optical power input, under MRI conditions. To do that, a mathematical model of the rotor inside a uniform magnetic field is built, and the governing equations are used in a SPICE model to do numerical simulations of the rotor torque under different conditions. Using the simulation results, a WAM whose coil is optimized for 3 T magnetic field is designed. To characterize the rotor in lab, a Helmholtz coil is implemented which is able to generate 53 mT uniform magnetic field and a new WAM whose coil is optimized for this range is designed. Torque-rpm measurements of the rotor with this WAM, inside the Helmholtz coil, are done and compared with the simulation results. Lastly, fibers and lasers, together with electronics for drive and control, is assembled to test the complete 2D positioner system inside an MRI scanner.