Feasibility assessment and design of an electron microscope at kahvelab
Kahvelab'da elektron mikroskobu fizibilite değerlendirmesi ve tasarımı
- Tez No: 909292
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. NAFİZ GÖKHAN ÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, KAHVELab'deki prototip Elektron Demet Kaynak (EBW) makinasında yapılan değişiklikleri detaylandırmakta olup, bir fotoçoğaltıçı tüpü (PMT) ve sintilatörün, bir DAQ sistemi aracılığıyla elektron demeti görüntülemesi için yüksek vakum ortamına entegrasyonuna odaklanmaktadır. Elektronların etkileşimi ve algılanması, vakum sistemleri ve demet ölçümleri incelenmiştir. İkincil elektron (SE) görüntüleme çabaları başlangıçtaki hedeflere ulaşmamış olsa da, reçineden yayılan katodolüminesan-sın (CL) başarılı bir şekilde tespit edilmesi, dedektör kurulumunun başarılı bir şekilde entegre edildiğini doğrulayarak ilerlemeyi temsil etmektedir. Gelişmiş bir görüntülüme için gereken adımların durumu ve gelecek planları bahsedilmiştir. Özellikle, tezde detaylandırıldığı üzere, Everhart-Thornley dedektörüne geçişi de içeren dedektör kurulumundaki yaklaşan değişiklikler, etkili SE görüntüleme sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, hedef konumlandırma sistemindeki değişiklikler ve kontrol ünitelerinin entegrasyonu, sistem genelinde doğruluğu artırarak görüntüleme hassasiyetini iyileştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis details modifications to the prototype Electron Beam Welding (EBW) setup at KAHVELab, focusing on integrating a photomultiplier tube (PMT) and scintillator into a high vacuum environment for electron beam imaging via a DAQ system. Investigations covered electron interactions, vacuum systems, and beam diagnostics. Although attempts to achieve secondary electron (SE) imaging did not meet initial goals, the successful detection of cathodoluminescence (CL) emitted from the resin represents progress by confirming the successful integration of the detector setup. Improved imaging is achievable with further enhancements. These findings demonstrate the potential of CL and SE imaging in electron beam applications and pave the way for further development of both CL and SE imaging techniques. Notably, upcoming modifications to the detector setup, including transitioning towards an Everhart-Thornley detector, as detailed in the thesis, are intended to enable effective SE imaging. Additionally, replacements in the target positioning system and the integration of control units are projected to improve imaging precision by increasing accuracy across the system.