Broken book decompositions and periodic reeb orbits
Kırık kitap ayrışmaları ve kapalı reeb yörüngeleri
- Tez No: 909293
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, Colin, V., P. Dehornoy and A. Rechtman,“On the Existence of Supporting Broken Book Decompositions for Contact Forms in Dimension 3”, Inventiones mathemat- icae, Vol. 231, No. 3, pp. 1489–1539, 2023. (bundan sonra CDR makalesi olarak geçecek) makelesinde V. Colin, P. Dehornoy ve A. Rechtman tarafından ispatlanan 3-manifoldlar üstündeki Reeb vektör alanlarının periyodik yörüngelerinin sayısına ilişkin sonuçlarını inceliyoruz. Ulaştıkları neticeler Weinstein'in sanısını (artık bir teorem Taubes, C. H.,“The Seiberg–Witten Equations and the Weinstein Conjecture”, Geometry & Topology, Vol. 11, No. 4, pp. 2117–2202, 2007.) geneller nitelikle. Örnek olarak CDR makalesinde herhangi bir dejenere olmayan Reeb akışının, Hofer, H., K. Wysocki and E. Zehnder,“Finite Energy Foliations of Tight Three- Spheres and Hamiltonian Dynamics”, Annals of Mathematics, Vol. 157, No. 1, pp. 125–255, 2003. makalesinde ortaya atılan sanıyla anlaşarak, ya tam iki ya da sonsuz farklı kapalı yörüngesinin olduğu ispatlanıyor. Reeb vektör alanlarının dinamikleri yazarlar tarafından CDR makalesinde tanıtılan kırık kitap ayrışması adı verilen yeni bir yapıyla inceleniyor. Bu tezde kırık kitapların inşasını ve CDR makalesinde elde edilen neticelerinin ispatlarını açık ve detaylı olmayı amaçlayarak anlatıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the results of V. Colin, P. Dehornoy, and A. Rechtman in Colin, V., P. Dehornoy and A. Rechtman,“On the Existence of Supporting Broken Book Decompositions for Contact Forms in Dimension 3”, Inventiones mathemat- icae, Vol. 231, No. 3, pp. 1489–1539, 2023. (referred to as CDR onwards) on the number of periodic orbits of Reeb vector fields on 3-manifolds. Their results extend Weinstein's conjecture on 3-manifolds (now a theorem by Taubes, C. H.,“The Seiberg–Witten Equations and the Weinstein Conjecture”, Geometry & Topology, Vol. 11, No. 4, pp. 2117–2202, 2007.). In particular they establish that any nondegenerate Reeb flow has either two or infinitely many periodic orbits, as conjectured in Hofer, H., K. Wysocki and E. Zehnder,“Finite Energy Foliations of Tight Three- Spheres and Hamiltonian Dynamics”, Annals of Mathematics, Vol. 157, No. 1, pp. 125–255, 2003.. They study the dynamics of Reeb vector fields by a novel construction called a broken book decomposition. We outline the construction of broken books and the proofs of the results in CDR. We aim to be clear and fill in certain details when we find it necessary.