Organofosfat zehirlenmesi nedeni ile yoğun bakımda takip edilen hastaların morbidite mortalite tahmininde GKS, PSS ve SAPS III skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of GCS, PSS, SAPS III scoring systems of organophosphate poisoned patients, treated in an internal care unit
- Tez No: 281578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞSAN EGEMEN BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Organofosfat zehirlenmeleri; kazara maruziyet veya suisid sonucunda oluşup daha sık gelişmekte olan ülkelerde görülür ve yoğun bakım takip, tedavisi gerektirir. Bu çalışmanın amacı Glasgow Coma Scale (GCS), Poisoning Severity Score (PSS), Simplified Acute Physiology Score III (SAPS III) skorlama sistemlerinin organofosfat zehirlenmelerinde, yoğun bakımda morbidite ve mortalite tahminine etkilerinin karşılaştırmasını yapmaktır.Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırmaları Değerlendirme Komisyonu' ndan onay alındıktan sonra, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Reanimasyon Ünitesi' ne Ocak 1999- Aralık 2010 tarihleri arasında organofosfat zehirlenmesi tanısı ile yatırılan ve tedavi edilen hastalardan, 91 hastaya ait dosyalar geriye dönük olarak incelenmiştir.GKS, PSS ve SAPS III skor sistemleri, yoğun bakıma kabulden sonra 1. saat sonundaki en kötü fizyolojik değerler kullanılarak hesaplanmıştır. Hastalar istatistiksel değerlendirmelerinde yaşayan ve ölen olarak iki gruba ayrılmıştır. Tahmini mortalite ve standartize mortalite oranları skorlama sistemleri için ayrı ayrı hesap edilmiştir. GKS, PSS ve SAPS III skorlarının yaşayan ve ölen hastaları ayırma gücüne Receiver Operating Curve (ROC) analizi ile bakılarak, sensitivite ve spesifiteleri ROC eğri alatındaki alanlar ile değerlendirilmiştir.Çalışmamızda prognostik testler içinde en sensitif ve mortalite oranlarına en yakın tahmin yapan skor sisteminin GKS olduğu bulunmuştur. Laboratuvar bulgularına ihtiyaç duymaması, günün her saatinde, hastayla her karşılaşıldığında yapılabilmesi GKS' nin en önemli avantajıdır. PSS' nin yaşayanlar ile ölenleri en iyi ayırt eden ve mortalite tahminindeki en spesifik test olduğu bulunmuştur. Kabul anında yapılabilmesi PSS' nin en önemli avantajıdır. Kolinesteraz seviyesinin yaşayan ve ölen hastaların ayırt edilmesinde etkisi olmadığı gösterilmiştir.SAPS III skor sisteminin hesabında, hastanın geçmiş hastalık öyküsüne ihtiyaç duyulması, kompleks laboratuvar verileri gerektirmesi nedeniyle kullanışlı olmadığı, yüksek maliyetli olması ve her hastanede bakılamaması nedeni ile gereksiz bir test olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organophosphate poisoning occurs as aresult of accidental exposure, suicidal attempt in developing countries and needs to be treated in internal care unit (ICU). The aim of this study is to compare the efficacy of Glasgow Coma Scale (GCS), Poisoning Severity Score (PSS), Simplified Acute Physiology Score III (SAPS III) scoring systems in predicting morbidity and mortality in an ICU.After the approvement of Mersin University Medical Faculty Research Committee, 91 patients? datas, who were treated in Mersin University Medical Faculty Hospital, Anesthesiology and Reanimation ICU Service between January 1999 and December 2010 were analysed retrospectively. GCS, PSS, SAPS III scores were calculated according to the worst physiologic values in first hour of admission to the ICU. Patients were divided into 2 group as survivors and nonsurvivors. Predicted mortality and Standardized Mortality Rates for each scoring systems were calculated saperately. The ability of differentiating survivors and nonsurvivors for GCS, PSS, SAPS III scoring systems were determined by Receiver Operating Curve (ROC) analyse. Sensitivities and specifities were determined and compared by area under ROC. We foud that in these prognostic tests GCS is the most sensitive one, and it has the most close estimation. The advantage of the GCS is that it does not need any laboratory findings, it can be measured every time of the day whenever we see the patient. It is found that PSS is the best discriminative one which differs survivors from nonsurvivors. PSS is the most spesific test in predicting mortality. The advantage of PSS is that it can be calculated easily in admission period. We showed that cholinesterase levels don?t have a role in distinguishing survivors from nonsurvivors. In calculating SAPS III: patients? s historical morbidities, current complex laboratory findings are needed. It is not usefull, has higher costs, and can not be measured in every hospital. So we think that SAPS III is an inessential test.