Ankara ili piyasalarında bulunan dekoratif deri mekan aksesuarlarının incelenmesi
Examination of the decorative leather accessories market place in Ankara
  1. Tez No: 290755
  2. Yazar: GAMZE KARAPAÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Araştırmanın amacı günümüzde yapılmakta ve günlük hayatta önemli yeri olan deri mekan aksesuarlarının yerinde incelenerek, çeşitlerinin, yapım aşamalarının, kullanıldığı alanların, kullanılan tekniklerin, renk ve desen özelliklerinin belgelenmesi, rapor haline getirilmesi ve yeterliliğinin ortaya konulmasıdır.Araştırma süresince uzman görüşleri yardımıyla bir anket düzenlenmiş ve bu anket yapım atölyeleri ile satış yapılan işyerlerine uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evrelerini 2009-2010 yılında Ankara ilinde seçilen mekan aksesuarları yapımı ve satışı yapılan atölye ve üretilen 100 ürün çeşitleri oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarının analiz ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır.Satış yapılan iş yerlerinde ürünlerin Ankara'dan seri üretim yapan firmalardan temin edildiği bunun yanında başka atölyelerden ve kendi atölyelerinde üretim yapan işyerlerinin de halen bulunmakta olduğu görülmüştür. İşyerleri ürünleri kendi tercihlerinde seçtikleri kadar tüketicilerin isteklerini de dikkate alarak seçmektedir, ayrıca ürünleri seçerken günün modasına uygun olmasına da dikkat etmektedirler.İşyeri sahipleri ve çalışanlarının çoğunluğu yurtdışından ülkemize kalitesiz ve ucuz ithalat ürünlerinin fazlalığı, müşteri memnuniyetsizliği, kalifiye eleman azlığı, hammaddelerin pahalılığı sebebiyle güçlüklerle karşılaşmaktadır. Bu gibi sorunlara sahip özellikle üretim yapan işyerlerinin sayısının oldukça azalmakta olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; analysed and documented assortment, production step and technics, usage areas, properties colour and pattern of leather place accessories that produces in today and really have importance in casual and denoted its adequency.During the research process is conducted a survey where by experts and is applied in workshops and places of sale. Scope of a study is sewing of leather place accessories and studios which sale and sort of 100 product produced in Ankara when period 2009 ? 2010. Analysis and interparatation of results of the research is used percentage distribution and frequency and findings showed on the tables.The main field of activity of business place, personal informations and acquirements about business place, the qualities the leather place accesories, prıduction features and material situation, difficulties and consumers?s preference take place in this research according to explanations of people and datas that after observation and investigation. Furthermore researcher?s proposal about the topic is in the study too.