Online ürün satın alımında artırılmış gerçeklik uygulaması kullanımı ve kullanıcı deneyimlerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study on the use of augmented reality applications in online product purchases and determining user experiences
  1. Tez No: 909357
  2. Yazar: KENAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin online alışveriş süreçlerindeki kullanımını incelemekte ve bu teknolojinin tüketici davranışlarına, satın alma kararlarına ve deneyimlerine olan etkilerini değerlendirmektedir. Çalışma, AR'nin sunduğu sanal deneme ve görselleştirme imkânlarının, tüketicilerin alışveriş süreçlerinde nasıl bir rol oynadığını ve karar verme süreçlerine olan katkılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle giyim, ayakkabı ve mobilya gibi fiziksel uyumun önemli olduğu ürün kategorilerinde AR'nin sağladığı faydalar ve zorluklar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış, online alışveriş deneyimi olan 23 katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde katılımcıların AR teknolojisi ile yaşadıkları deneyimler, bu deneyimlerin alışveriş süreçlerine olan etkileri ve satın alma kararlarını nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Veriler, içerik analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve AR teknolojisinin tüketici davranışlarına yönelik temel etkileri ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, AR'nin tüketicilerin ürünleri sanal olarak denemelerine olanak tanıyarak, fiziksel mağazalara gitmeden bilinçli satın alma kararları almalarını kolaylaştırdığını göstermektedir. Katılımcılar, AR'nin sunduğu sanal deneme imkânının, özellikle yüksek farkındalık ve kararsızlık yaşanan ürün kategorilerinde (örneğin kıyafet ve mobilya) önemli bir avantaj sağladığını belirtmiştir. AR'nin sunduğu görsel doğruluk ve ürün hakkında önceden deneyimleme fırsatının, tüketicilerin güvenini artırdığı ve satın alma eğilimlerini güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, araştırmada AR teknolojisinin bazı teknik sınırlamaları ve zorlukları olduğu da tespit edilmiştir. Özellikle renk doğruluğu, çözünürlük sorunları ve eski cihazlarda uygulamaların düzgün çalışmaması gibi teknik zorluklar, kullanıcıların AR deneyimlerini olumsuz yönde etkilemiştir. AR teknolojisinin daha geniş kitleler tarafından benimsenebilmesi için bu teknik sorunların giderilmesi ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların büyük bir kısmı AR teknolojisi hakkında sınırlı bilgiye sahip olduklarını ifade etmiş, bu da teknolojinin yaygınlaşması için kullanıcı farkındalığının artırılmasına ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. AR teknolojisinin tüketici davranışlarını olumlu yönde etkileyen güçlü bir pazarlama aracı olduğunu, ancak teknolojinin tam anlamıyla benimsenebilmesi için hem teknik altyapının geliştirilmesi hem de daha geniş çaplı tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, AR'nin gelecekte dijital pazarlama stratejilerinde daha yaygın bir şekilde kullanılabileceği ve tüketici deneyimlerini iyileştirme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of augmented reality (AR) technology in online shopping processes and evaluates its impact on consumer behavior, purchase decisions, and experiences. The research aims to investigate the role of AR's virtual try-on and visualization capabilities in shaping consumers' shopping processes and contributing to their decision-making. The benefits and challenges of AR, particularly in product categories where physical fit is crucial—such as clothing, footwear, and furniture—are explored in detail. The research employed a qualitative methodology, conducting semi-structured in-depth interviews with 23 participants who have online shopping experience. During the interviews, participants' experiences with AR technology, the effects of these experiences on their shopping behaviors, and how AR influenced their purchasing decisions were analyzed. The data were evaluated using thematic analysis, revealing the key effects of AR technology on consumer behavior. The findings indicate that AR facilitates consumers' ability to make informed purchasing decisions by allowing them to virtually try on products without visiting physical stores. Participants noted that AR's virtual try-on feature provided significant advantages, especially for high-involvement and decision-heavy product categories (e.g., clothing and furniture). AR's visual accuracy and the opportunity to experience products beforehand were found to enhance consumer confidence and increase purchase intentions. However, the study also identified some technical limitations and challenges associated with AR technology. Issues such as color accuracy, resolution problems, and difficulties with application performance on older devices negatively impacted users' AR experiences. To broaden AR's adoption among a wider audience, it is essential to address these technical issues and improve the overall user experience. Additionally, many participants expressed limited knowledge about AR technology, indicating the need for increased consumer awareness to facilitate its widespread adoption. The results of this research demonstrate that AR is a powerful marketing tool with a positive influence on consumer behavior. Nevertheless, for the technology to be fully embraced, improvements in technical infrastructure and more extensive promotional and educational efforts are required. In this context, it is concluded that AR has significant potential to be more widely integrated into digital marketing strategies and to enhance consumer experiences in the future.