Dijital para suçlarında suç vasfının belirlenmesi
Determination of the nature of crime in digital currency offenses
  1. Tez No: 909359
  2. Yazar: ÖZER ALİ NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojik gelişimler bireysel ve toplumsal yaşamda yenilikler ortaya çıkarmaktadır. Özellikle dijitalleşen dünya insan davranışlarını, yaşam biçimlerini, doğrudan etkilemektedir. Bu durum ise birçok alanda olduğu gibi hukuk alanında da birtakım güncellemeleri gerekli kılmaktadır. Kripto paranın ortaya çıkması ile altın, gümüş, madeni para, banknot vs. gibi klasik alışveriş araçlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Somut olarak var olmayan, tamamen kodlardan oluşan ancak ekonomik bir değere haiz olan kripto paranın varlığı ve kullanımı hukuki açıdan birtakım tartışmaları beraberinde getirmiştir. Tez çalışmamızda kripto paranın hukuki anlamda eşya, taşınır mal, taşınmaz mal, mülk, malvarlığı niteliği tartışılarak kripto paranın mal varlığına karşı işlenen suçların konusu olup olamayacağı amaçlanmıştır. Tez çalışmamızda özellikle Türk ve Alman medeni hukuku bağlamında şeyin ne olduğu, bir şeyin eşya, mal ve mülk olarak kabul edilebilmesi için gerekli özelliklerinin neler olduğu üzerinde durulmuştur. Sonrasında maddi varlığı bulunmayan, dijital olarak var olan ve kodlardan oluşan kripto paranın eşya, mal veya mülk olarak kabul edilip edilemeyeceği tartışılmıştır. Tartışma neticesinde her ne kadar ekonomik bir değere sahip olsa da hukuki anlamda para, eşya, mal veya malvarlığı olarak kabul edilemeyecek olan kripto paranın hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, mala zarar verme gibi mal varlığına karşı işlenen suçların konusunu oluşturamayacağı ortaya çıkmıştır. Önümüzdeki yıllarda kripto paranın yaygınlaşması ile gerek özel hukuk gerekse kamu hukuku alanlarında ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların giderilebilmesi için dijital dünyaya uygun yeni bir hukuk alanı oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments reveal innovations in individual and social life. Especially the digitalised world directly affects human behaviour and lifestyles. This situation necessitates a number of updates in the field of law as in many areas. With the emergence of cryptocurrencies, a new one has been added to the classical means of exchange such as gold, silver, coins, banknotes, etc. The existence and use of crypto money, which does not exist concretely, consists entirely of codes but has an economic value, has brought along a number of legal discussions. In our thesis study, it is aimed to discuss the nature of crypto money as property, movable property, immovable property, property, asset in the legal sense and whether crypto money can be the subject of crimes committed against property. In our thesis, especially in the context of Turkish and German civil law, what is a thing, what are the necessary characteristics of a thing in order for it to be accepted as goods, property and property are emphasised. Afterwards, it is discussed whether crypto money, which has no material existence, exists digitally and consists of codes, can be accepted as goods, property or property. As a result of the discussion, it has emerged that crypto money, which cannot be accepted as money, goods, property or assets in the legal sense, although it has an economic value, cannot constitute the subject of crimes committed against property such as theft, plunder, fraud, damage to property. In order to resolve the disputes that may arise in both private law and public law with the widespread use of cryptocurrencies in the coming years, it is necessary to establish a new field of law suitable for the digital world.