Kamu sektör yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the public sector managers' financial literacy levels
- Tez No: 909421
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE IŞIN DİZDARLAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Finansal krizler, küreselleşme ve sermaye piyasalarının giderek tabana yayılması finansal farkındalığın önemini her geçen gün artırmaktadır. Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeler, finansal işlemlerdeki hacimlerin büyüklüğü, bireysel kararlardaki etkilerin genel ekonomiye yansımaları, finansal dolandırıcılık gibi durumlar artık kamu sektöründe çalışan yöneticiler için de finansal okuryazar olmayı önemli bir ihtiyaç haline getirmiştir. Yapılan araştırmalar, finansal okuryazarlık düzeyi düşük olan bireylerin kendi başlarına yaptıkları finansal seçimler doğrultusunda yanlış kararlar aldığını ortaya koymuştur.Kamu sektöründe çalışan yöneticilerin finansal okuryazarlık becerilerine sahip olmalarının onlara somut katkılar sağlayabileceği öngörülebilir. Bu nedenle kamu sektöründe çalışan yöneticilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin artırılması hizmet sundukları alanlarda başarılı olabilmelerinin ön koşulu olabilmektedir. Kamu sektöründe çalışan yöneticilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin yükseltilmesi öncelikle mevcutfinansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesini gerekli kılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, kamu sektörü yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve kamu sektöründe çalışan alt, orta ve üst düzey yöneticilerin finansal okuryazarlık düzeyleri arasındaki farklılıkları çeşitli demografik değişkenler açısından belirlemektir. Kamu sektör yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla veri toplama aracı olarak (Gültekin, 2020) tarafından geliştirilen 3 bölümden oluşan anket formu ölçü aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Niğde ili ve ilçelerinde çalışan kamu sektöründe çalışan 102 erkek ve 23 kadın olmak üzere toplam 125 yönetici oluşturmuştur. Kamu sektör yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bu çalışma genel tarama modelinde nicel olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler, SPSS programı kullanılarak frekans analizi, iki yönlü ki-kare testi, faktör analizi ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, cinsiyet değişkenine göre finansal okuryazarlık ve alt boyutlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Medeni durum açısından, evli bireylerin bekar bireylere kıyasla finansal okuryazarlık, kredibilite ve güvenirlik, ekonomi yorumu kabiliyeti ve riskten korunma boyutlarında anlamlı derecede daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Ancak yaş, eğitim, görev türü ve aylık hane geliri değişkenleri dikkate alındığında, finansal okuryazarlık ve alt boyutlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Finans eğitimi alan katılımcılar daha yüksek puan almış olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Görev türüne göre finansal okuryazarlık eğitimi alma durumunda da anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of financial crises, globalisation and the gradual expansion of capital markets to the grassroots level serves to reinforce the importance of Financial Awareness Day. The developments in technology that have occurred in recent years, the size of the volumes involved in financial transactions, the reflection of the effects of individual decisions on the general economy, and the prevalence of financial fraud have collectively highlighted the importance of financial literacy for managers working in the public sector. It has been demonstrated that individuals with low financial literacy are prone to making erroneous decisions in line with the financial choices they make independently. It can be predicted that managers in the public sector who possess financial literacy skills will be able to make concrete contributions to their respective fields. Therefore, it can be argued that increasing the financial literacy levels of managers in the public sector may be a prerequisite for them to be successful in the areas they serve. In order to increase the financial literacy levels of managers in the public sector, it is first necessary to determine their current financial literacy levels. The objective of this study is to ascertain the financial literacy levels of public sector managers and to identify any differences between the financial literacy levels of lower, middle and upper-level managers working in the public sector in relation to various demographic variables. In order to ascertain the financial literacy levels of public sector managers, a questionnaire comprising three sections, developed by Gültekin (2020), was employed as a data collection instrument. The participants in the study comprised a total of 125 managers, 102 male and 23 female, employed in the public sector in Niğde province and its districts. This study, which aims to determine the financial literacy levels of public sector managers, was designed quantitatively in accordance with the general survey model. The data collected within the scope of the study were evaluated using a range of analytical techniques, including frequency analysis, a two-way chi-square test, factor analysis and one-way analysis of variance, with the latter conducted using the SPSS programme.