'Kadın' temsilinin göstergebilimsel açıdan incelenmesi: Adını Feriha Koydum dizisi
Examining the representation of 'Woman' from a semiotic perspective: I Named Her Feriha TV series
- Tez No: 909436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bugüne bakıldığında yaşamımızın ayrılmaz birer parçası haline gelen kitle iletişim araçları, zaman içerisinde kendilerine özgü bir anlatım ve aktarım şekilleri geliştirmiş bulunmaktadırlar. Bu kitle iletişim araçları içerisinde televizyon, medyada en fazla hâkimiyeti sağlayan ve en fazla kitleye ulaşan araç özelliğini elinde tutmaktadır. Televizyon kanallarının yayın akışları içerisinde ise en çok izlenen zaman olarak tanımlanan 'prime time' zamanına çoğu kanal dizileri koymaktadır. Diziler ise medyanın üretmiş olduğu gerçekliği izleyiciye kurgulanmış bir biçimde aktarmaktadır. Diziler Türk televizyonlarında da yoğun ilgi gören önemli medya ürünleri haline gelmiş bulunmaktadır. Bu nedenle diziler içerisindeki karakterlerin temsil edilme biçimleri önemli hale gelmektedir. İzleyiciler, seyrettikleri bu kurgusal hikâyelerden dolayısıyla da temsil edilen karakterlerden etkilenmekte ve hayatlarını bu dizilere göre hareket ettirmektedirler. Özellikle kadınların genellikle medyada belirli kalıplar içerisinde sunulması büyük bir problem haline gelmektedir çünkü gerçek olarak algıladıkları bu diziler özellikle ataerkil toplum yapısında bulunan bireyleri kadın temsili açısından olumsuz yönden etkilemektedir. Kadın temsilinin ezilen, hor görülen, ikinci sınıf insan muamelesi yapılan, dövülen, erkek cinsiyetinden aşağıda olduğu düşünülen bir cinsiyet olduğu izlenimi çoğu zaman dizilerde sunulmaktadır. Diziler arasında 'Adını Feriha Koydum' dizisi de bu izlenimi sunan önemli örneklerden biri olmaktadır. Bu çalışma kapsamında kadın kimliğinin sınıfsal ve toplumsal farklılıklarını ortaya koyabilmek için 'Adını Feriha Koydum' dizisi incelenecektir. Araştırmanın amacı dizilerdeki kadın temsilinin, medyanın toplumsal cinsiyetçi yapısıyla nasıl oluşturulduğunu göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle analiz etmektir. Bu kapsamda araştırmanın evreni dünya televizyonlarındaki diziler örneklemi ise Türk televizyon dizisi 'Adını Feriha Koydum' dizisidir. Adını Feriha Koydum dizisine Youtube video izleme platformu üzerinden ulaşılarak, göstergebilimsel çözümleme için dizinin belirli sayıdaki bölümleri izlenerek dizideki kadın temsilinin görsel metni ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mass media, which have become an inseparable part of our lives today, have developed their own unique forms of expression and transmission over time. Among these mass media, television retains the feature of the tool that provides the most dominance in the media and reaches the most mass. In the broadcast streams of television channels, most channels put serials in the 'prime time', which is defined as the most watched time. TV series, on the other hand, convey the reality produced by the media to the audience in a fictionalized way. TV series have become important media products that attract great attention in Turkish television. For this reason, the way the characters are represented in the series becomes important. Viewers are influenced by these fictional stories they watch, and therefore by the characters represented, and they move their lives according to these series. In particular, the presentation of women in certain patterns in the media becomes a big problem because these serials, which they perceive as real, negatively affect the individuals in the patriarchal society, especially in terms of female representation. The impression that female representation is a gender that is oppressed, despised, treated as second-class people, beaten, and considered inferior to the male gender is often presented in TV series. Among the TV series, the series“I Named You Feriha”is one of the important examples that present this impression. Within the scope of this study, the series“I Named You Feriha”will be examined in order to reveal the class and social differences of women's identity. The aim of the research is to analyze how the representation of women in TV series is created with the gendered structure of the media, with the method of semiotic analysis. In this context, the universe of the research is the sample of the TV series on world television, and the Turkish television series 'Your Name is Feriha Koydum'. By accessing the TV series I Named You Feriha via the Youtube video viewing platform, a certain number of episodes of the series will be watched for semiotic analysis, and the visual text of the female representation in the series will be tried to be revealed.