Sabit devirli bir numune yüzey zımparalama cihazının tasarımı ve imalatı
The Design and production of a prototip surface grinding machine with stationary rotation
  1. Tez No: 90945
  2. Yazar: AHMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Günümüzde mühendislik malzemelerinin işlenebilirlik özellikleri ve davranışları yoğun araştırmalara konu olmuş, özellikle nihai ürünün yüzey kalitesini oldukça önemli hale getirmiştir.Bu nedenle yüzey zımparalama cihazları hızla kapasitelerini arttırmakta, üretim proseslerin kolaylığı nedeniyle kullanım alanları yaygınlaşmaktadır. Üretilecek bir malzemenin içerisindeki elementlerin o malzeme için yeteri kadar yapısında mevcut olup olmadığını kontrol etmek gerektiğini bilmekteyiz. Bunun içinde malzemeye müdahale etmek gerekmekte olup ilk adım olarak malzemenin elektrik ocaklarında dökülerek ergitilmesi, daha sonra ergitilen metalin içerisindeki yapının kontrolünü uygun koşullar altında denetleyip malzemeye en iyi özellik verilmesi sağlanmalıdır. Bütün bu aşamalar sonucunda malzemeye böyle müdahale etmenin başında malzemenin yapısına erişebilmenin ilk aşamalarından biride malzeme yüzeyinin parlatılması ve zımparalanması aşamasıdır. Malzemelerin üretimlerinde yeni malzemelerin geliştirilmesine kadar farklı birçok bilim alanında da bu cihazlar kullanılmaktadır. Malzemelerde iç yapı özelliklerini ortaya çıkarmak için metalografide numunelerin uygun bir reaktif ile dağlanmaları gerekmekte olup bunun için önce kesilen numunenin yüzeyini parlatmak gerekir. Bu tezimizde bütün bu aşamalar ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, bu çalışmada sabit devirli bir numune yüzey zımparalama cihazının önce tasarımı yapılmış, ardından da bu cihazın imalatına geçilmiştir. VI 1
Özet (Çeviri)
SUMMARY The machinability and behaviours of engineering materials have been investigated andespecially the surface guality of final product has become very important. Therefare, the capacities of surface grinding eguipments increase and also usage areas of them are being broadened because of ther easy production prosesses. We know that the control of alloying elementscontent is reguired for the material wanted to produce. Thus, firstly the material should be melted material should be detected to givethe best property in it. After these treatments in order to reach the surface structure, the grinding and polishing processes are applied to the material. These eguipments are commonly used in various industrial areas. In a metallographic examination, firstly the sample is polished and then etched with a proper reagent to inspect the microstructure of it. In this thesis, all steps reguired for a metallographic study have been mentioned. In addition, a stable rotated surface grinding machine has been designed and produced especially for this study. V111