Erişkin erkeklerin cinsel yolla bulaşan hastalıklarhakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of adult men's knowledge levels about sexually transmitted diseases
  1. Tez No: 909474
  2. Yazar: CANER KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma, erişkin erkeklerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun onayı ile kesitsel bir anket çalışması olarak yürütüldü. Örneklem büyüklüğü 361 olarak hesaplandı, 400 katılımcıya ulaşıldı. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 17 soru ve ifadeden oluşan bir form ile CBYH Bilgi Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, niceliksel değişkenler için ortalama ve standart sapma analizleri yapıldı. İki değişkenli grupların karşılaştırmasında student t testi, ikiden fazla değişkenli grupların karşılaştırmasında tek yönlü varyans (ANOVA) testleri yapıldı. İlişkisel analizler için Pearson korelasyon testi, etki analizi için doğrusal regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the knowledge levels of adult men regarding sexually transmitted infections (STIs). Materials and Methods: The research was conducted as a cross-sectional survey with the approval of the Clinical Research Ethics Committee of Istanbul Training and Research Hospital. The sample size was calculated to be 361, and data were collected from 400 participants. Data were gathered using a form consisting of 17 questions and statements prepared by the researcher and the STI Knowledge Scale. The data were analyzed using SPSS 22.0 software. Frequency and percentage analyses were conducted for categorical variables, while mean and standard deviation analyses were performed for quantitative variables. Student's t-test was used to compare two-variable groups, and one-way ANOVA tests were used for comparisons of more than two-variable groups. Pearson correlation test was conducted for relational analyses, and linear regression analysis was used for impact analysis.