Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında SGLT-2 inhibitörlerinin miyokardiyal work üzerine etkisi
The effect of SGLT-2 inhibitors on myocardial work in patients with heart failure with reduced ejection fraction
- Tez No: 909475
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEF-KY) önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Kardiyak yeniden şekillenmeyi hedef alan tedavilerin geliştirilmesiyle yaşam beklentisi artmaktadır. Bu ilaçlardan biri olan sodyum glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörleri başlangıçta antidiyabetik olarak üretilmiş ancak sonradan kardiyovasküler ve diğer sistemler üzerindeki faydaları gösterilmiştir. Miyokardiyal iş ise sol ventrikül fonksiyonlarını ejeksiyon fraksiyonundan daha sensitif olarak gösteren ve ard yük bağımlı olmayan bir parametredir. Bu çalışmada amacımız DEF-KY hastalarında SGLT-2 inhibitörlerinin miyokardiyal iş parametreleri üzerine olan etkisini göstermektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmış olup 1 Ağustos 2022-1 Ağustos 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine DEF-KY takibi için başvuran hastalar çalışmanın ana hasta popülasyonunu oluşturdu. Kılavuzlar tarafından SGLT-2 inhibitörü başlanması önerilen hastalara tedavi öncesinde ve tedavinin birinci ile altıncı aylarında ekokardiyografi yapıldı. Temel ekokardiyografi parametreleri, strain ve miyokardiyal iş parametreleri bazal ölçümler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya standart tedavisine SGLT-2 inhibitörü eklenen ortalama yaşı 51.3 ± 9.8 olan elli iki hasta dahil edildi. Bir hastanın kardiyak dışı nedenden eksitusu bir hastaya ise takiplerinde sol ventrikül destek cihazı (LVAD) implante edilmesi nedeniyle takipleri yapılamadı. Elli hastanın birinci ve altıncı ay ekokardiyografileri tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Heart failure with reduced ejection fraction (HFrEF) is a significant cause of morbidity and mortality. Advances in therapies targeting cardiac remodelling have improved survival rates. Sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors, initially developed as antidiabetic agents, have demonstrated additional cardiovascular and systemic benefits. Myocardial work, an afterload independent parameter, provides a more sensitive assessment of left ventricular function than ejection fraction. This study aims to investigate the effects of SGLT-2 inhibitors on myocardial work parameters in patients with HFrEF. Materials and Methods: This cross-sectional study enrolled patients who admitted to Cardiology Department of University of Health Sciences Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital for heart failure follow-up between August 1, 2022, and August 1, 2024. The study included patients with HFrEF who were eligible for SGLT-2 inhibitor therapy based on current guidelines. Echocardiographic evaluations were performed before treatment and at the first and sixth months of treatment. Baseline echocardiographic parameters, strain, and myocardial work parameters were compared to follow-up measurements. Results: Fifty-two patients with a mean age of 51.3 ± 9.8 years who had SGLT-2 inhibitors added to their standard therapy were included in the study. One patient died from non-cardiac causes, and another required left ventricular assist device (LVAD) implantation, leaving fifty patients for analysis. Echocardiographic evaluations were completed for fifty patients at first and sixth months.