Opioid kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda duygu düzenleme güçlüğünün değerlendirilmesi ve intihar girişimi ile ilişkisi
Evaluation of emotion regulation difficulties in male patients with opioid use disorder and its relationship with suicide attempt
  1. Tez No: 909490
  2. Yazar: BEHİYE KURU KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL İNANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Opioid kullanım bozukluğu (OpKB), yaygınlığı giderek artan, birçok faktörün rol oynadığı, kronik seyirli, depreşme ve iyileşme dönemleriyle seyreden bir hastalıktır. OpKB tanılı hastalarda intihar davranışı sık görülür ve seyri olumsuz etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda, duyguları düzenleme güçlükleri intihar davranışıyla ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı OpKB olan erkek hastalarda, duygu düzenleme güçlüğünü değerlendirmek, duygu düzenleme güçlüğünün intihar girişimi ile olan ilişkisini incelemektir. Ayrıca aşerme ile duygu düzeleme güçlüğü ve diğer klinik özelliklerin ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 Ocak 2024-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi polikliniğine başvuran OpKB tanısı olup tedavi sonrası stabilizasyon dönemi tamamlandıktan en az 2-4 hafta sonra takip ve tedavi amaçlı başvuran gönüllü 188 hasta dahil edildi. Tüm katılımcılara; Sosyodemografik Veri Toplama Formu, İntihar Davranış Ölçeği (İDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ), Barratt dürtüsellik ölçeği11 (BDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDÖ), Hamilton anksiyete değerlendirme ölçeği (HAÖ) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalardan 38 kişinin (%20,2'si) yaşam boyunca en az bir kez intihar girişiminde bulunduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Opioid use disorder (OpKD) is a chronic disease with increasing prevalence, in which many factors play a role, accompanied by periods of depression and recovery. Suicidal behavior is common in patients diagnosed with OpKB and negatively affects the course. In studies, difficulties in regulating emotions have been found to be associated with suicidal behavior. The aim of this study is to evaluate the difficulty of emotion regulation in male patients with OpKD, to examine the relationship of emotion regulation difficulty with suicide attempt. In addition, it is to determine the relationship between craving and difficulty in recovering emotions and other clinical features. Materials and Methods: January May 15, 2024-31, 2024, 188 patients with OpKB diagnosis who were admitted to the outpatient clinic of Konya Beyhekim Training and Research Hospital, Alcohol and Substance Abuse Treatment and Training Center and who applied for follow-up and treatment at least 2-4 weeks after the stabilization period after treatment were completed were included in the study. Dec. 188 patients were admitted for follow-up and treatment purposes between January 15, 2024 and May 31, 2024. To all participants; The Sociodemographic Data Collection Form, Suicidal Behavior Scale (IDE), Beck Hopelessness Scale (BUÖ), Emotion Regulation Difficulty Scale (DGÖ), Substance Craving Scale (MAÖ), Barratt impulsivity scale-11 (BDÖ), Hamilton Depression Rating Scale (HDÖ), Hamilton anxiety assessment scale (HAÖ) were applied. Results: It was determined that 38 people (20.2%) of the patients included in the study had attempted suicide at least once during their lifetime.