Açık minimal invaziv preperitoneal onarım metodunda transvers fasya eksizyonu ve sabitlenmesinin psödoherni gelişimine etkisi
The effect of transverse fascia excision and fixation on the formation of pseudohernia in open minimally invasive preperitoneal repair method
- Tez No: 909489
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: İnguinal fıtık erkek populasyonun %4-7'sini etkileyen ve her yıl 20 milyondan fazla ameliyata sebep olan bir hastalıktır. Özellikle direkt fıtıklardan sonra görülen seroma/psödoherni; nüks ile karışması, rahatsızlık hissi vermesi ve ek görüntüleme yöntemleri gerektirmesiyle can sıkıcı olabilir. Çalışmamızda açık minimal invaziv preperitoneal onarım metodunda direkt fıtıklı hastalarda transvers fasyanın eksizyonu ve cooper ligamanına tespit edilmesinin, transvers fasyaya herhangi bir işlem yapılmamasına veya birbirlerine; postoperatif psödoherni, ağrı, hematom, kord ödemi, skrotal ödem, yara yeri enfeksiyonu gibi komplikasyonlar yönünden olası üstünlüğünü karşılaştırdık. Gereç ve yöntem: Prospektif randomize olarak planlanan bu çalışmamızda kliniğimize başvuran ve direkt fıtığı olan 75 hasta 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara açık minimal invaziv preperitoneal onarım (MIP) uygulanırken 1. gruptaki hastalarda transvers fasyaya herhangi bir işlem uygulanmadı, 2. gruptaki hastalarda transverse fasya eksize edildi ve 3. gruptaki hastalarda transvers fasya cooper ligamanına tespit edildi. Tüm hastalar postoperatif 1. hafta ve 1. ay muayene edildi. Psödohernisi olmayan hastaların takibi bu aşamada sonlandırıldı. Psödohernisi olan hastalar seroma tamamen gerileyene kadar takip edildi. Bulgular: Sonuçlarımız, tespit grubundaki psödoherni oranlarının belirgin düşük olduğunu, ancak bunun istatistiksel olarak anlamlı sonuç vermediğini göstermektedir, ayrıca diğer lokal komplikasyon oranlarında da anlamlı farklılık saptanmadı. Tartışma ve sonuç: Çalışmamız, açık minimal invaziv preperitoneal (MIP) onarım yönteminde fasya transversalisin Cooper ligamanına tespiti işlemleminin, postoperatif dönemde psödoherni gelişimini azaltma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, bu tekniğin rutin kullanımı için daha geniş katılımlı çalışmalara ve uzun dönem takip sonuçlarına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Objective: Inguinal hernia affects 4–7% of the male population and accounts for more than 20 million surgeries annually. Seroma/pseudohernia, particularly observed after direct hernias, may lead to confusion with recurrence, discomfort, and the need for additional imaging studies. In our study, we compared the potential advantages of excising the transverse fascia and fixing it to Cooper's ligament against either no intervention or each other in terms of postoperative pseudohernia, pain, hematoma, cord edema, scrotal edema, wound infection, and similar complications in patients with direct hernia undergoing the open minimal invasive preperitoneal (MIP) repair method. Materials and Methods: In this prospective randomised study, 75 patients with direct hernia admitted to our clinic were divided into 3 groups. All underwent the open minimal invasive preperitoneal (MIP) repair. In Group 1, no intervention was performed on the transverse fascia. In Group 2, the transverse fascia was excised, and in Group 3, the transverse fascia was fixed to Cooper's ligament. All patients were examined postoperatively in the first week and the first month. Follow-up was terminated for patients without pseudohernia at this stage. Patients with pseudohernia were monitored until complete regression of the seroma. Results: Our findings indicate that pseudohernia rates were markedly lower in the fixation group; however, the results were not statistically significant. Additionally, no significant differences were observed in the rates of other local complications. Discussion and conclusion: Our study demonstrates that fixation of the transverse fascia to Cooper's ligament in the open minimal invasive preperitoneal (MIP) repair method has the potential to reduce the development of pseudohernia in the postoperative period. However, larger studies with extended follow-up are necessary to support the routine use of this technique.