Ankara ilindeki Aile Hekimliği asistanlarının seyahat sağlığı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of Family medicine assistants in Ankara about travel health
  1. Tez No: 909507
  2. Yazar: PAKİZE ZEYNEP KIRMIZIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Seyahat tıbbı, seyahat eden kişilerin sağlığını korumaya yönelik bir alan olup, yalnızca seyahat esnasında bulaşıcı hastalıkların önlenmesiyle değil, aynı zamanda gezginlerin kişisel güvenlikleri ve çevresel risklerden korunmalarıyla da ilgilenen disiplinler arası bir uzmanlık dalıdır. Çalışmamızda Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının seyahat sağlığı hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara ilindeki aile hekimliği asistanları dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik değişkenler formu ile literatür taraması sonucu oluşturulan seyahat sağlığı hakkındaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarını değerlendirmeye yönelik anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Çalışmaya katılan aile hekimliği asistanlarına seyahat sağlığı ile ilgili 6 tutum, 3 davranış ve 7 bilgi sorusu soruldu. Verilen her bir doğru cevap 10 puan olarak değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS 27.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 181'i kadın (%66,1) 93'ü erkek (%33,9) 274 aile hekimliği asistanı katıldı. Katılımcıların tutum sorularına verdikleri cevapların toplam puanının ortancası 40±20, bilgi sorularına verdikleri cevapların toplam puanının ortancası 40±30 ve davranış sorularına verdikleri cevapların ortancası ise 10±10 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Travel medicine is a field for general information of travelers, and it has an interdisciplinary data not only with the obstacles that cannot be reached during travels, but also with the personal safety of the monitors and protection from humidity rates. Our study aimed to determine the travel health status knowledge level, attitude and behavior changes and their characteristics of family medicine assistants in Ankara province.Materials and Methods: The study included family medicine residents in Ankara. The participants were administered a questionnaire form to assess their knowledge, attitudes and behaviors about travel health, which was created as a result of a literature search, using a sociodemographic variables form and a face-to-face interview method. The family medicine residents participating in the study were asked 6 attitude, 3 behavior and 7 knowledge questions about travel health. Each correct answer was evaluated as 10 points. IBM SPSS 27.0 package program was used for statistical analysis of the data.Results: A total of 274 family medicine residents, 181 female (%66.1) and 93 male (%33.9) participated in the study. The median of the total score of the participants' answers to the attitude questions was 40±20, the median of the total score of the answers to the knowledge questions was 40±30, and the median of the answers to the behavior questions was 10±10.