Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında SGLT-2 inhibitörlerinin retina üzerine etkisi
The effect of SGLT-2 inhibitors on the retina in type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 909540
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAİT GÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda Tip 2 Diabetes Mellitus tanılı hastalarda diyabetik retinopati açısından yapılan göz dibi muayenesi ve Optik Koherens Tomografi Anjiyografi ölçüm sonuçları ile SGLT-2 inhibitörlerinin retina üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğinde Tip 2 DM tanısı ile takipli 100 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar SGLT-2 inhibitörü kullanan ve kullanmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Sosyodemografik veriler, vücut kitle indeksi, diyabet süresi, HbA1c düzeyi, lipid profili gibi klinik veriler kaydedildi. Retinopatiyi değerlendirmeye yönelik olarak göz dibi muayenesinin ardından Optik Koherens Tomografi Anjiyografi kullanılarak santral makular kalınlık, kapiller yoğunluk gibi parametreler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to investigate the effects of SGLT-2 inhibitors on the retina in patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) by evaluating fundus examination and Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) measurements, particularly in the context of diabetic retinopathy. Materials and Methods: Conducted at Istanbul University-Cerrahpaşa Medical Faculty's Endocrinology and Metabolism Diseases Clinic, the study included 100 patients with Type 2 DM under regular follow-up. Patients were divided into two groups: those using SGLT-2 inhibitors and those not. Clinical data including sociodemographic information, body mass index, diabetes duration, HbA1c level, and lipid profile were recorded. For retinopathy evaluation, OCTA was used to measure parameters such as central macular thickness (CMT) and capillary density following fundus examination.