Yükseköğretim kurumlarında görev yapan kamu görevlilerinin çekilmesi ve çekilmiş sayılması
Resignation and implied to have resigned of public cervants working in higher education institutions
  1. Tez No: 909554
  2. Yazar: KEREM BURAK AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Devletin sunduğu kamu hizmetinin başrolünde olan kamu görevlilerinin, kamu hizmetinden çıkma haklarının bulunduğu kabul edilmektedir. Kamu görevlilerinin bu hakkının kullanımında uyulması gereken esaslar, meslek gruplarına göre çeşitlilik göstermektedir. Çalışmamızda, yükseköğretim kurumlarında görev yapan kamu görevlilerinin kamu görevinden çekilme hakkı incelenmiştir. Çekilme hakkının yanı sıra bu hakkın farklı bir yansıması olan çekilmiş sayılma da çalışmamızda ele alınmıştır. Bu iki görevi bırakma hali, kamu görevini sona erdiren diğer hallerle kıyaslanarak farklılıklar ortaya konulmuştur. Çekilme bir hak olmakla beraber iradi ve zorunlu olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Yasal düzenlemeler ışığında iki tür istifanın nedenleri ve uygulanması üzerinde durulmuştur. Çekilme ve çekilmiş sayılmanın irdelenmesinin ardından çekilme ve çekilmiş sayılmanın, idare ve kamu görevlisi açısından doğan sonuçları ortaya konulmuş ve incelenmiştir. Yapılan tüm incelemeler, mevzuat hükümleri doğrultusunda yapılmış olup yargı kararlarıyla da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is accepted that public cervants, who play a leading role in the public service provided by the state, have the right to leave public service. The principles to be followed in the exercise of this right of public cervants vary according to profession groups. The right to resign from public service of public cervants working in higher education institutions is examined in our study. In addition to the right to resign, the right to be deemed to have resigned, which is a different reflection of this right, is also discussed in our study. These two states of quitting the duty are compared with other states that terminate the public duty and the differences are revealed. Resignation is a right, that can divided into two types: voluntary and compulsory. In the light of the legal regulations, the reasons for and implementation of the two types of resignation are emphasized. Following the examination of resignation and being deemed to have resigned, the consequences of resignation and being deemed to have resigned in terms of the administration and the public cervant have been revealed and analyzed. All examinations have been made in line with the provisions of the legislation and supported by judicial decisions.