Manufacturing a new protective polyethylene based film containing zeolites for packaging of foods
Gıdaların paketlenmesi için zeolit içeren polietilen esaslı bir paketleme malzemesinin üretilmesi
- Tez No: 90959
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESİN, DOÇ. DR. ALEV BAYINDIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın ana amacı polimer esaslı bir paketleme malzemesi üretmek ve üretilen malzemeyi oksijen, karbondioksit ve su buharı geçirgenliği yönünden denemektir. Zeolit parçacıkları içeren, kabul edilebilir bir filim üretilmesi için altı farklı üretim yöntemi denenmiştir. Bu yöntemler sıcak baskı, zeolitin eritilmiş polietilene katılması, zeolitin çözünmüş polietilen çözeltisine katılması, polietilen boncukların draje makinesinde zeolitle kaplanması, zeolit kaplı polietilen boncukların sıcak çektirilmesi ve bu bileşik filmin tekrar sıcakbasılmasıdır. Bu yöntemler denenirken Etibank Bigadiç İşletmelerinden sağlanan madenden hazırlanmış 53, 106 ve 212u büyüklüğünde elenmiş olan zeolit örnekleri kullanılmıştır. Denenen altı yöntem içinde zeolit kaplı polietilen boncukların sıcak çektirilmesi ve bileşik filmin sıcak basılması yöntemi en başarılı olmuş ve seçilen gazlara karşı geçirgenliği ölçülmüştür. Ölçümlerin ilk bölümünde su buharına karşı geçirgenlikler ölçülmüştür. Su buharı geçiş hızı denemelerinde tüm filimler için geçiş hızı ve sıcaklık arasında doğrusal ilişki bulunmuştur. Ayrıca, üretilen Alimlerin geçitgenlikleri polietilen filim ve FH filim geçirgenlik değerleri arasında olmuştur. Ölçümlerin ikinci bölümünde oksijen ve karbondioksit gazlarına karşı geçirgenlik değeri hesaplanmıştır. Karbondioksit geçirgenliğinin oksijen geçirgenliğine oranının zeolitin parçacık büyüklüğü ile arttığı gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Paketleme malzemesi, Polietilen, Zeolit, Gaz Geçirgenliği
Özet (Çeviri)
The main objective of the study was to manufacture a zeolite containing new polymer based packaging film and test it for the permeabilities of oxygen, carbondioxide and water vapor. For the manufacture of a polyethylene film containing zeolite particles six different manufacturing methods; hot pressing, adding zeolite to molten polyethylene and dissolved polyethylene solution, coating polyethylene beads with zeolite in a druggie pan, extrusion of polyethylene bead with zeolite and hot pressing of the extruded mix film were tried. For each method three different 111partide sizes of zeolite 53, 106 and 212u,, prepared by grinding the one received from Bigadiç mine of Etibank, were used. Of the films obtained by the six manufacturing methods used, the film produced by the last one being successful, was subjected to permeability tests for the selected gases. As the first set of measurements the permeabilities for water vapor were determined. For water vapor transmission rates, a direct relationship between temperature and the rates were observed with increased temperature for all films. In addition, the the permeabilities of the produced films were between the permeability of polyethylene and permeability of FH film. As the second set of measurements the permeabilities for oxygen and carbondioxide were determined. The ratio of the carbondioxide to oxygen permeabilities for these films increased with increasing zeolite particle size. Key words : Packaging film, Polyethylene, Zeolite, Gas Permeability