İlahi vahyin kadına yüklediği misyon ile ülkemizdeki Müslüman kadın algısının mukayesesi
A comparison between the role of women in divine revelation and the perception of Muslim women in our country
- Tez No: 909607
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÖZDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İslâm dinî, kadınlara saygı duyar ve onlara eşit haklar tanır. Kur'an'da kadınlarla erkekler arasında ayrım yapılmaz; her ikisi de Allah'ın kullarıdır ve aynı değere sahiptirler. Kadınlar eğitim almaya, çalışmaya, mülk sahibi olmaya ve toplumsal hayatta aktif rol almaya teşvik edilirler. Hz. Peygamber kadınları, toplumsal ve siyasi konularda danışman olarak görmüş ve onların fikirlerine değer vermiştir. Ancak, ülkemizde Müslüman kadınlarla ilgili algıda bazı yanlışlıklar ve sınırlamalar mevcuttur. Geleneksel ve ataerkil yapılar, kadınların sadece ev içindeki rollerle sınırlı olmalarını destekler ve onların potansiyellerini tam olarak kullanmalarını engeller. Bazıları, kadınların erkeklere göre daha az zeki olduğuna inanır ve onları duygusal ve mantıksız olarak nitelendirir. Bu tür yanlış algılar, İslâm'ın öğretileriyle uyumlu değildir ve kadınların hak ettikleri konumu alabilmelerinin önünde engel oluşturabilir. Bu gibi farklı algıları ortadan kaldırmak için çeşitli adımlar atılabilir. İlk olarak, doğru dini bilgiyi yaymak ve İslâm'ın kadına verdiği değeri vurgulamak önemlidir. Eğitim ve farkındalık çalışmaları, kadınların potansiyellerini keşfetmelerine ve gelişmelerine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesi ve kadınların haklarını güvence altına alacak yeni politikaların oluşturulması gerekmektedir. Medyanın da kadınların güçlendirilmesi ve haklarının vurgulanması konusunda önemli bir rolü vardır. Kadınlar toplumumuzun önemli bir parçasıdır ve potansiyellerini tam olarak kullanabilmeleri için desteklenmeleri ve teşvik edilmeleri gerekmektedir. Bu şekilde, adil ve eşitlikçi bir toplumun inşası mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Islamic religion respects women and grants them equal rights. The Qur'an makes no distinction between men and women; both are servants of Allah and have the same value. Women are encouraged to get an education, work, own property and take an active role in society. The Prophet Muhammad also valued women and considered them as advisors in social and political matters and valued their opinions. However, there are some inaccuracies and limitations in the perception of Muslim women in our country. Traditional and patriarchal structures encourage women to be limited to domestic roles and prevent them from reaching their full potential. Some believe that women are less intelligent than men and characterize them as emotional and irrational. Such misperceptions are not in line with the teachings of Islam and can be a barrier to women achieving their rightful position. Several steps can be taken to dispel these different perceptions and they deserve. First, it is important to disseminate accurate religious knowledge and emphasize the value Islam places on women. Education and awareness-raising can help women discover and develop their potential. There is also a need to revise legal regulations and create new policies to guarantee women's rights. The media also has an important role to play in empowering women and emphasizing their rights. Women are an important part of our society and need to be supported and encouraged to realize their full potential. In this way, it will be possible to build a just and equitable society.