X,Y,Z kuşaklarında iş yaşam dengesi ve iş tatmini: Mersin lojistik sektöründe bir karşılaştırma çalışması
Work life balance and job satisfaction in generations X, Y and Z: A comparison study in Mersin logistics sector
- Tez No: 909615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞUR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, İşletme, Transportation, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, X, Y ve Z kuşakları arasında işkoliklik, iş yaşam dengesi ve iş tatmini konularında farklılıkları incelemektir. Araştırma, Mersin lojistik sektöründe çalışan bireyler üzerinde yapılmıştır. Çalışma kapsamında, her bir kuşak üyelerinin işkoliklik düzeyleri, iş-yaşam dengesi algıları ve iş tatmini seviyeleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler, anketler ve yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanan verilerle gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, her kuşağın bu konulara ilişkin farklı bakış açılarına ve deneyimlere sahip olduğunu göstermektedir. X kuşağı, genellikle daha yüksek işkoliklik düzeyleri gösterirken, iş yaşam dengesini sağlama konusunda daha fazla zorluk yaşamaktadır. Buna karşılık, Y kuşağı iş-yaşam dengesi konusunda daha bilinçli olup, iş tatmininde dengeyi sağlama eğilimindedir. Z kuşağı ise teknolojiye olan yatkınlıkları sayesinde esnek çalışma düzenlemelerine daha hızlı uyum sağlamaktadır ve bu durum onların iş yaşam dengesi ile iş tatminini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the differences in workaholism, work-life balance, and job satisfaction among the X, Y, and Z generations. The research was conducted with individuals working in the logistics sector in Mersin. The study assessed the workaholism levels, perceptions of work-life balance, and job satisfaction levels of each generational group. These assessments were carried out using data collected through surveys and face-to-face interviews. The results indicate that each generation has different perspectives and experiences regarding these issues. The X generation typically exhibits higher levels of workaholism and faces more challenges in achieving work-life balance. In contrast, the Y generation is more conscious of work-life balance and tends to maintain a balance in job satisfaction. The Z generation, with their affinity for technology, adapts more quickly to flexible working arrangements, positively impacting their work-life balance and job satisfaction.