Hayırseverliğin yeni biçimleri: Yardım kuruluşlarının sosyal medyayı kullanma pratikleri
- Tez No: 909632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYDE DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, yardım kuruluşlarının sosyal medya kullanım pratikleri ele alınarak dijital kapitalizmin egemen olduğu günümüz koşullarında, hayırseverlik faaliyetlerinin nasıl bir dönüşüm geçirdiği incelenmiştir. Sosyal medyanın hayırseverlik faaliyetlerindeki rolü ve etkisi araştırılarak yardım kuruluşlarının bu platformlardaki stratejileri ve içerikleri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, sosyal medya paylaşımlarının içerik türleri, sıklığı ve etkileşim oranları gibi faktörler incelenerek, kuruluşların sosyal medya kullanım pratiklerinin etkinliği değerlendirilmiş ve bu durumun geleneksel hayırseverlik alışkanlıkları üzerindeki etkisi gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the practices of aid organizations in using social media were examined to investigate how philanthropic activities have transformed in the conditions dominated by digital capitalism, and the effects of this transformation on societal dynamics. The role and impact of social media in philanthropic activities were researched, evaluating the strategies and content of social assistance organizations on these platforms. In this context, factors such as the types of content, frequency, and interaction rates of social media posts were examined to evaluate the effectiveness of organizations; social media practices and reveal the impact of this situation on traditional philanthropic habits.