E-ihracat uygulamalarına yönelik nitel analiz: Türkiye örneği
Qualitative analysis for e-export applications: Türkiye example
- Tez No: 909676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışma, E-İhracat yapan işletmelerin süreçlerini inceleyerek E-İhracatın önemini vurgulamayı, bu süreçteki problemleri tespit etmeyi ve E-İhracatın ülke ekonomisine katkılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, E-Ticaret, Eİhracat ve mikro ihracat kavramları detaylı bir şekilde ele alınmış ve nitel araştırma yöntemi kullanılarak görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır.Nitel araştırma yöntemi kullanılarak, E-ihracat departmanlarında görev alan yöneticiler, işletme sahipleri ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi paydaşlardan görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır.Çalışma sonucunda, işletmelerin E-İhracat süreçlerinde en çok lojistik, ürün depolama, ürün iade, ödeme yöntemleri, e-pazaryerleri ve ödeme kuruluşları komisyon giderleri ve ülkelerin gümrük mevzuatlarında problemler yaşadıkları tespit edilmiştir.İşletmeler için en önemli problem alan olan ürün iadesi ve ödeme yöntemlerinde kendilerine özgü çözümler üretmektedirler. Fakat bu çözümlerin devamlılığı ve güvenirliliği işletmeler için risk oluşturmaktadır. Mikro ihracat uygulaması E-İhracat süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Fakat bu uygulama işletmeler için yeterli olmamaktadır. E-İhracat, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Fakat işletmelerin karşılaştığı problemlerin çözümü için kamu ve özel sektör tarafından ortak çalışmalar yapılmalıdır. Mikro ihracat uygulamasının kapsamı genişletilmeli ve E-ihracat altyapısı iyileştirilmelidir. Bu çalışma, E-İhracat yapan işletmelerin süreçlerini ve problemlerini inceleyen ilk kapsamlı çalışmalardan biridir. Çalışma bulguları, E-İhracat politikalarının geliştirilmesi ve işletmelere yönelik destekleyici programların oluşturulması için önemli bilgiler sunmaktadır. E-İhracat, uluslararası pazara erişim imkanı sunarak işletmelerin büyümesini ve ülke ekonomisinin kalkınmasını sağlayabilir. Bu çalışma, E-İhracatın önemini vurgulayarak bu alandaki çalışmaların teşvik edilmesine katkıda bulunmaktadır.Bu çalışmanın bulgularını farklı ülkelerden E-İhracat yapan işletmeleri kapsayacak şekilde genişletmek mümkündür. Ayrıca, E-İhracatın farklı sektörlerdeki işletmeleri nasıl etkilediği araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to emphasiz the importance of E-Export by examining the process companies engaged in E-Export, to identify the problems in this process and to reveal the contributions of E-Export to the country's economy. Within the scope of the study, the concepts of E-Commerce, E-Export and micro Export were discussed in detail and data were collected through interviews using the qualitative research method. Using the qualitative research method, data was collected through interviews from managers working in E-Export departments, business owners and stake holder such as the Ministry of Commerce and the Turkish Exporter's Assembly. As a result of the study, it was determined that businesses mostly experinced problems in logistics, product storage, products returns, payment methods, e-marketplaces and payment instutions' commision expenses and countries customs legislation in E-Export processes. They produce their own solutions in product returns and payment methods, which are the most important problem areas for businesses. However the continuity and reliability of these solution spose risks for businesses. Micro Export applicationof facilitates E-Export processes. however this application is not sufficient for the businesses.E-Export has the potential to make significant contributions to the country's economy. However joint efforts should be made by public and private sectors to solve the problems facedby businesses. the scope of micro export application should be expanded and E-Export infrastructure should be improved. This study is one of the first comprehensive studies examining the processes and problems of E-Export businesses. Study findings provide important information for the development of E-Export policies and the creation of supporting programs for businesses. E-Export can enable businessesto grow and the country'seconomy to develop by providing access to the international market. this study emphasizes the improtance of E-Export and contributes to encouraging studies in this field. It is possible to expand the findings of this study to include businesses engaged in E-Export from different countries. Additionally, it can be investigated how E-Export affects businessess in diffent sectors.