İmmatür granülosit sayısı ve yüzdesinin akut komplike ve non-komplike apandisit ayrımındaki rolü
The role of immature granulocyte number and percentage in the difference of acute complicated and non-complicated appendicites
- Tez No: 583465
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı immatür granülosit (IG) sayısı ve yüzdesinin (IG%) non-komplike apandisit (NKA) ile komplike apandisiti (KA) ayırmadaki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma apendektomi yapılan 244 erişkin hasta üzerinde yapıldı. Hastaların demografik verileri, beyaz küre (WBC) sayımı, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), IG sayısı ve IG yüzdesi, ameliyat bulguları ve patoloji sonuçları geriye dönük olarak değerlendirildi. Akut apandisit (AA) tanısı alan hastalar patoloji raporlarına göre NKA ve KA olarak gruplara ayrıldı. Bulgular: KA ve NKA olan grupta WBC değeri anlamlı farklılık göstermemiştir (p ˃ 0.05). KA ve NKA olan grupta IG sayısı ve IG yüzdesisi anlamlı farklılık göstermemiştir (p ˃ 0.05). KA ve NKA olan grupta nötrofil sayısı ve nötrofil yüzdesi anlamlı farklılık göstermemiştir (p ˃ 0.05). KA ve NKA olan grupta lenfosit sayısı anlamlı farklılık göstermemiştir (p ˃ 0.05). KA ve NKA olan grupta NLR değeri anlamlı farklılık göstermemiştir (p ˃ 0.05). Sonuç: AA istatistiksel olarak 30'lu yaşların başlarında daha sık görülmektedir. AA tanısında nötrofil sayısı ve yüzdesi, NLR, IG sayısı, IG yüzdesi, WBC yüksek bulunmak ile beraber KA ve NKA ayrımı içim anlamlı değildir. Acil serviste sadece hemogram parametrelerine bakıp komplikasyon öngörüsünün anlamsız olduğunu görülmektedir. Hemogram parametreleri (WBC, NLR, IG sayısı ve IG yüzdesi) KA ve NKA apandisit arasındaki ayrım için güvenilir değildir.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to investigate the effectiveness of the immature granulocyte (IG) count and percentage (IG%) in both diagnosing and discriminating between non-complicated appendicitis (NCA) and complicated appendicitis (CA). Methods: This study was carried out using the data of 244 adult patients who underwent an appendectomy. Demographic details, the preoperative white blood cell (WBC) count, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), IG count and IG%, operation findings, and pathology results were assessed retrospectively. Patients diagnosed with acute appendicitis (AA) were divided into groups as NCA and CA according to pathology reports. Results: WBC count did not differ significantly in the complicated and non-complicated group (p ˃ 0.05). The number of immature granulocytes and the % of Immature Granulocytes did not differ significantly in the complicated and non-complicated group (p ˃ 0.05). The number of neutrophils and neutrophils % were not significantly different in the complicated and non-complicated group (p ˃ 0.05) . Lymphocyte count did not differ significantly in the complicated and non-complicated group (p ˃ 0.05). NLR value did not differ significantly in the complicated and non-complicated group (p ˃ 0.05). Conclusion: Acute appendicitis is statistically more common in the early 30s.The count and percentage of neutrophils, NLR, IG, IG%, in the diagnosis of AA, together with the high count of WBC, are not significant for the distinction between CA and NCA. In the emergency room, the complete blood count (CBC) parameters shows that the prediction of complications is nonsignificant. There was no statistically significant relationship between the groups. CBC parameters (WBC, NLR, IGC, and IG%) are not reliable for the distinction between complicated and non-complicated appendicitis