The New York Times Gazetesine göre Balkan Savaşları (1912-1913)
Balkan Wars according to the New York Times (1912-1913)
- Tez No: 410286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Balkan Savaşları, Türk tarihi ve dünya tarihi açısından önemli bir savaş olmuştu. XX. yüzyılın başlarında Balkan Devletleri topraklarını genişletmek istemişti. Bu amaçla Balkan Devletleri kendi aralarında ittifak yapmıştı. Büyük Güçlerin sözde savaşa engel olma çabaları savaşın başlamasına mani olamamıştı. 1912 Ekim'inde başlayan Balkan Savaşları 1913'Ekime kadar aralıklı olarak devam etmişti. Büyük Güçler, Balkan müttefikleri arasında menfaat çatışması olmasından ve savaşın Avrupa'yı da içine alacak bir savaşı başlatmasından çekinerek arabuluculuk görevi üstlenmeye karar vermiştir. Birinci Balkan savaşı sonunda Balkan müttefikleri, Osmanlı Devleti için önemli stratejik bölgeleri ele geçirmişti. Balkan müttefiklerinin İstanbul'un yakınlarına kadar ilerlemesi Osmanlı Devleti'ni tedirgin etmişti. Bu gelişmeler sebebiyle Osmanlı Devleti barış yapmak zorunda kalmıştı. Balkan müttefikleri elde ettikleri toprakların paylaşımı konusunda birbirine düşmüştü. Balkan devletlerinin toprak paylaşımı konusunda yaşadığı problemler İkinci Balkan savaşını başlatmıştı. Osmanlı Devleti Büyük Güçlerin baskı ve uyarılarına rağmen kaybettiği toprakların bir kısmını almayı başarmıştı. Amerika Birleşik Devletleri, Osmanlı Devleti ile herhangi bir sınırı bulunmamasına rağmen Balkan coğrafyasındaki çıkarları sebebiyle Balkan Savaşıyla oldukça yakından ilgilenmişti. Balkan coğrafyasında ki gelişmeler gazeteler aracığıyla Amerikan Kamuoyu'yla paylaşılmıştır. Söz konusu araştırmamızın amacı, Amerika'nın tanınmış gazetelerinden The New York Times gazetesinin, Balkan coğrafyasında yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendirdiği ve Amerikan Kamuoyu ile nasıl paylaştığını ortaya koymaktır. Ayrıca, bu araştırmada Balkan Savaşı süresince Osmanlı Devleti içinde yaşanan gelişmeler, söz konusu gazete çerçevesinde aktarılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelime: Balkan Savaşı, The New York Times, Amerika, Osmanlı Devleti, Böyük Güçler
Özet (Çeviri)
Balkan Wars were significant in terms of Turkish history and world history. In the early XX. century, the Balkan States wanted to expand their territories. For this purpose, they formed an alliance among each other. The Great Powers' so-called efforts to prevent the war did not actually prevent it from starting. The Balkan Wars which started in October 1912 continued at intervals until October 1913. The Great Powers decided to take a mediation task bewaring of the fact that there might be a conflict of interest between The Balkan Allies and that the war could trigger another war which would cover Europe. At the end of the first Balkan War, the Balkan Allies occupied strategical regions which were important for Ottoman Empire. The fact that the Balkan Allies came closer to Istanbul disturbed Ottoman Empire. Ottoman Empire had to make peace because of these matters. Balkan Allies fell out with each other about sharing the occupied territories. The problems between Balkan States on sharing the territories started the Second Balkan War. Ottoman Empire managed to get some of the lost territories back, despite the pressures and warnings from the Great Powers. Although they did not have any borders with Ottoman Empire, The United States was closely interested in Balkan War because of their benefits in the Balkan territory. The happenings in the Balkan territory were shared with American Society through newspapers. The objective of our search in question is to reveal how one of the most famous newspapers of America, The New York Times, considered those happenings in Balkan territory and how they shared it with American society. In addition, we tried to reflect the issues within Ottoman Empire during the Balkan War in the framework of the newspaper in question. Key Word: Baikan War, The New York Times, America, Ottoman Empire, The Great Powers