Savunma sporları ile ilgilenen sporcularda başarı motivasyonu
The success motivation in athletes who interested in defense sports
  1. Tez No: 660316
  2. Yazar: GÜLCAN ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Savunma Sporları ile İlgilenen Sporcularda Başarı Motivasyon”düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Rize ve Trabzon illerinde aktif spor yapan Judo, Karate ve Taekwondo sporcuları oluşturmaktadır. Örneklemini ise 2018 ve 2019 yılları arasında, ümit, genç ve büyükler kategorilerinde yarışan ve aktif spor yapan seçkisiz yolla belirlenen 234 sporcu oluşturmaktadır. Sporculara, araştırmanın amacına yönelik uzman görüşü de alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”, Willis (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından yapılan“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistik işlemlerinde lisanslı SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler olarak, frekans ve yüzde dağılımlar yapılmıştır. Öncelikle tüm alt boyutların çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılmış, normal dağılıma sahip verilere ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t-testi ve 3 ve üzeri grup karşılaştırmalarda ise tek yönlü Anova testi uygulanmıştır. Anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığını tespit etmek için ikinci derece Tukey-HSD testinden faydalanılmıştır. Son olarak sporcuların spora özgü başarı motivasyon düzeyi ile lisanslı spor yapma yılları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre; sporcuların başarı motivasyonu düzeyleri ile cinsiyet, spora yönelme sebebi ve yarışma kategorisi değişkenlerinde“güç gösterme güdüsü”alt boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca eğitim durumu değişkenine göre“başarısızlıktan kaçınma güdüsü”alt boyutunda da anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Yapılan Pearson Korelasyon analizinde, sürekli değişkenimiz olan“lisanslı spor yapma yılı”ile başarı motivasyonu düzeylerinden“başarısızlıktan kaçınma güdüsü”alt boyutu arasında anlamlı düzeyde ve pozitif yönde bir ilişkiye rastlanmıştır. Buradan hareketle sporcuların lisanslı spor yapma yılları arttıkça başarısızlıktan kaçınma güdüleri ile aralarında anlamlı bir ilişki olduğu, dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Demografik değişkenlerimiz ve ölçeğimizin diğer alt boyutları arasındaki analiz sonuçlarında ise; cinsiyet, spora yönelme sebebi ve yarışma kategorisi değişkenlerinde“başarıya yaklaşma güdüsü”ve“başarısızlıktan kaçınma güdüsü”alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Ayrıca eğitim durumu değişkeninde ise“güç gösterme güdüsü”ve“başarıya yaklaşma güdüsü”alt boyutlarında da anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Son olarak, aylık gelir durumu ve spor dalı değişkenlerine göre sporda başarı motivasyonu alt boyutlarının üçünde de anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the level of success motivation in athletes interested in defense Sports according to some demographic variables. The population of the research consists of Judo, Karate and Taekwondo athletes who are actively engaged in sports in Rize and Trabzon provinces. The sampling consists of 234 athletes who competed in the juvenile, junior and senior categories and was actively engaged in sports that selected by simple random sampling method. In the research;“Demographic Information Form”developed by the researcher with the expert opinion, the“Sport-Specific Success Motivation Scale”developed by Willis (1982) and adapted into Turkish by Tiryaki and Godelek (1997) was used as a data collection tools. Windows SPSS 26.0 licensed statistical packet program was used to analyze the data. As descriptive statistics, frequency and percentage distributions were made. Firstly examined the normality of data. Independent sample t-test for binary comparisons and one-way ANOVA test for group comparisons of 3 and above were applied in the analysis of data that shows a normal distribution. Multiple comparison tests of Tukey HSD were used to determine there are significant differences or not. Finally, Pearson Correlation analysis was conducted to examine the relationship between athletes' sport-specific achievement motivation and their licensed sports years. According to the findings of the research significant differences was found between athletes;“motivation to show strength'' sub-dimension in terms of gender, reason for turning to sports and competition category variables. Beside there was a relationship found in motivation to avoid failure sub-dimension in terms of ''education status variable”. According to Pearson correlation analysis there was positively significant differences found between ''avoid failure'' sub-dimension and ''athlete's years of playing sports with licensed variable''. It emerges as an important point to be considered; as the athlete's years of athlete's playing sports with licensed increase, it is seen that there is a significant difference between the motivation to avoid failure sub-dimension. According to analysis that our demographic variables between other sub-scales; there was a no significance differences found in ''motivation to avoid failure'' and ''motivation to approach success'' sub-dimensions in terms of the gender, reason for turning to sports and competition category variables. Besides in ''motivation to show strength'' and ''motivation to approach success'' sub-dimensions, there was no significance difference found in terms of education status variable. Finally there was a no significance differences found in all three sub-dimensions in terms of monthly income status and sports branch variables.