Üniversite öğrencilerinde şefkat korkusu, duygusal zekâ ve yaşam doyumunun incelenmesi
Examination of fear of compassion, emotional intelligence and life satisfaction in university students
- Tez No: 909728
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin şefkat korkusu, duygusal zekâ ve yaşam doyumunun incelenmesidir. Araştırmanın katılımcılarını Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında eğitimine devam etmekte olan 337 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Şefkat Korkusu Ölçeği”,“Duygusal Zekâ Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular normallik ölçülerini karşıladığı için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Çok Değişkenli MANOVA yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre; üniversite öğrencilerinde yaşam doyumu ile duygusal zekâ arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu, yaşam doyumu ile şefkat korkusu arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu ve her iki değişkenin de yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu, şefkat korkusu ve duygusal zekâ düzeylerinin; cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı, yaş değişkenin orta yaş grubu lehine, kardeş sayısı değişkeninin 0-1 yaş kardeş sayısı lehine, ebeveynlerin hayatta olma durumu değişkeninin ebeveynleri sağ ve birlikte olanlar lehine, gelir düzeyi değişkeninin yüksek gelir düzeyi lehine olmak üzere farklılaştığı ve üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ ve yaşam doyumu düzeylerine anlamlı düzeyde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between fear of compassion, emotional intelligence and life satisfaction of university students. The participants of the study consist of 337 university students who are continuing their education in various universities across Turkey in the 2023-2024 academic year.“Fear of Compassion Scale”,“Emotional Intelligence Scale”,“Life Satisfaction Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. The research was conducted with the relational screening model. Since the findings obtained in the study met the normality criteria, they were analyzed with Pearson Product Moment Correlation, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Sample T Test, One-Way Multivariate MANOVA methods. According to the analysis results; It was seen that there was a positively significant relationship between life satisfaction and emotional intelligence in university students, a negatively significant relationship between life satisfaction and fear of compassion, and both variables were significant predictors of life satisfaction. However, it was determined that the life satisfaction, fear of compassion and emotional intelligence levels of university students did not differ significantly according to the gender variable, the age variable differed in favor of the middle-aged group, the number of siblings variable differed in favor of the number of siblings aged 0-1, the variable of parents being alive differed in favor of those whose parents were alive and together, and the income level variable differed in favor of high-income levels, and this had a significant effect on the emotional intelligence and life satisfaction levels of university students.