Hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlılarda sanal gerçeklik uygulamasının görsel beceriler, algılanan okupasyonel performans ve memnuniyet üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of virtual reality intervention on visual skills, perceived occupational performance and satisfaction in older adults with mild cognitive impairment
- Tez No: 909749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN TORPİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hafif bilişsel bozukluk (HBB) tanısı olan yaşlı bireylerde sanal gerçeklik uygulamasının görsel beceriler, algılanan okupasyonel performans ve memnuniyet üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 65-75 yıl arasında olan 48 HBB tanılı birey dahil edilmiştir. Bireyler randomize olarak müdahale (n=25) ve kontrol (n=23) grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Her iki gruptaki bireyler Motor Beceriden Bağımsız Görsel Algı Testi-4 (MBBGAT-4), İz Sürme Testi (İST) ve Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonrası her iki gruba 8 hafta, haftada 2 gün, her biri 45 dakika kişi merkezli ergoterapi müdahalesi uygulanmıştır. Ek olarak müdahale grubuna 8 hafta, haftada 2 gün, her biri 45 dakika sanal gerçeklik müdahalesi uygulanmıştır. Bulgular: Müdahaleler öncesi gruplar arasında MBBGAT-4 alt testlerinden görsel yakınlık dışındaki diğer test skorları arasında fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of virtual reality intervention on visual skills, perceived occupational performance and satisfaction in elderly individuals with mild cognitive impairment (MCI). Materials and methods: Forty-eight individuals with MCI aged between 65 and 75 years were included in the study. The individuals were randomly divided into two groups as intervention (n=25) and control (n=23) groups. Individuals in both groups were evaluated with Motor-Free Visual Perception Test-4 (MVPT-4), Trail Making Test (TMT) and Canadian Occupational Performance Measure (COPM). After the evaluation, person-centred occupational therapy intervention was applied to both groups for 8 weeks, 2 days a week, 45 minutes each. In addition, the intervention group received virtual reality intervention for 8 weeks, 2 days a week, 45 minutes each. Results: There was no difference between the groups before the interventions in the MVPT-4 subtests except for visual proximity (p>0.05).