Lise öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonu ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between high school students' motivation to play digital games and their motivation to participate in physical activity
- Tez No: 909758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul İl Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 10 okuldaki lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 786 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kullanılan“Kişisel Bilgi Formu”,“Dijital Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği”,“Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 Paket programından yararlanılmıştır. Parametrik olmayan fark testleri olarak Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. İlişki testleri için ise parametrik testlerden Pearson korelasyonu ve Spearman sıra korelasyonu uygulanmıştır. Bulgular, dijital oyun oynama motivasyonunun ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonunun bireyin yaş, cinsiyet, lise türü ve anne babanın eğitim düzeyi gibi değişkenlerden etkilendiği görülmüştür. Dijital oyun oynama motivasyonu ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları kendi alt boyutları yüksek korelasyonlar gösterirken, genel olarak iki ölçek arasında anlamlı ama düşük bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Fiziksel Aktivite, Dijital Oyun, Motivasyon
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to Decipher the relationship between the motivations of high school students to play digital games and their motivations to participate in physical activity. The research universe consists of high school students from 10 schools affiliated to the Istanbul Provincial Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. The sample of the research consists of 786 volunteer students. The“Personal Information Form”,“Digital Game Playing Motivation Scale”,“Physical Activity Participation Motivation Scale”used to determine the demographic information of the participants prepared by the researcher were used as a data collection tool in the study. SPSS 22 Package program was used in the analysis of the data. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used as nonparametric difference tests. Pearson correlation and Spearman rank correlation were applied from parametric tests for relationship tests. Findings, it was found that the motivation to play digital games and the motivation to participate in physical activity are influenced by variables such as the individual's age, gender, type of high school and the educational level of their parents. While the motivation to play digital games and the motivation to participate in physical activity have high correlations in their sub-dimensions, it has been observed that there is a significant but low relationship between the two scales in general. Keywords : Physical Activity, Digital Game, Motivation