Hıv ile enfekte erişkinlerde impuls osilometri ile küçük hava yolu hastalığının değerlendirilmesi
Evaluation of small airway disease with impulse oscillometry in hiv-infected adults
  1. Tez No: 909768
  2. Yazar: ILGIM VARDALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ATAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: HIV ile enfekte hastalarda solunum sistemi tutulumu sıktır ve sigara öyküsünden bağımsız olarak hava yolu hastalıkları nonenfeksiyöz komplikasyonların başında gelmektedir. Hava yolu hastalıklarının tanısında altın standart spirometri olarak kabul edilse de İmpuls Osilometri (İOS), henüz spirometri parametreleri normalken bile KHYH'yi tespit edebilen non-invaziv bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, HIV ile enfekte bireylerde küçük hava yolu hastalığı varlığını değerlendirmek ve tanıda impuls osilometrinin etkinliğini göstermektedir. Materyal & Metod: Bilinen hava yolu hastalığı tanısı olmayan, HIV ile enfekte hastalara ilk olarak spirometri, ardından İOS uygulandı. MMEF değeri %65'in altında olan hastalar, spirometrik KHYH olarak tanımlandı ve İOS parametreleri iki grup arasında karşılaştırıldı. ROC analizi yapılarak spirometrik KHYH'ye göre İOS parametreleri için optimal sınır değerleri belirlendi. Bulgular: 127 hastanın 62'si sigara içmeyenlerden oluşuyordu. Sigara içmeyen hastaların %22'sinde spirometrik KHYH tespit edildi. KHYH olan ve olmayan gruplar arasında yaş, sigara öyküsü ve biyomass maruziyeti anlamlı farklılık gösterdi. Ayrıca KHYH grubunda R5, R5-R20, AX ve Fres değerleri anlamlı derecede yüksekti. ROC analizi sonucunda, R5-R20 için 0.08 kPa/L/s sınır değeri belirlendi (duyarlılık %71.8, özgüllük %58.1). AX için 0.55 kPa/L sınır değeri ile duyarlılık %51.2 ve özgüllük %91.7 olarak saptandı. Sonuç: HIV ile enfekte erişkinlerde küçük hava yolu Hastalığını ayırt etmede İOS etkili bir yöntemdir. Özellikle AX ve Fres'in artışı tanıda kıymetliyken, R5 ve R5-R20 parametreleri de tanıda destekleyici parametrelerdir. HIV kaynaklı küçük hava yolu patolojilerini erken tanıyıp, KOAH gibi ciddi hastalıkları önlemede ve yönetimde İOS önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Background: Respiratory system involvement is common in HIV-infected patients, with airway diseases being significant non-infectious complications independent of smoking. While spirometry is the gold standard for diagnosing airway disease, Impulse Oscillometry (IOS), a non-invasive method, can identify SAD even when spirometry values are normal. This study compares demographic and IOS parameters between patients with and without SAD and establishes optimal IOS parameter cut-offs. Methods: Data on demographics and HIV status were collected from HIV-infected patients under antiretroviral treatment without known airway disease. Spirometry was conducted, followed by IOS. Patients with MMEF values below 65% were classified as having spirometric SAD, and IOS parameters were compared between groups. ROC analysis determined optimal IOS parameter cut-offs based on spirometric SAD. Results: Among 127 patients (mean age: 43.4), 62 were non-smokers. Spirometric SAD was present in 22% of non-smokers. Age, smoking history, and biomass exposure significantly differed between groups. IOS parameters R5, R5-R20, AX, and Fres were significantly higher in the SAD group. ROC analysis identified R5-R20 > 0.08 (sensitivity: 71.8%, specificity: 58.1%) and AX > 0.55 (sensitivity: 51.2%, specificity: 91.7%) as optimal cut-offs. Conclusion: Small airway disease is common in HIV patients, affecting 22% of non-smokers. Risk factors include age, smoking, and biomass exposure. IOS parameters R5-R20 and AX show diagnostic potential, with specific cut-offs aiding early detection and intervention for airway diseases in HIV-infected patients.