Sedanter bireylerde 8 haftalık anatomik adaptasyon ve kuvvet egzersizlerinin seçilmiş motorik ve fizyolojik özeliklere etkisi
The effects of 8-week anatomical adaptation and strength exercises on selected motoric and physiological characteristics in sedentary individuals
  1. Tez No: 909769
  2. Yazar: MURAT YAŞASIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF KAAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yaşasın,M.Sedanter Bireylerde 8 Haftalık Anatomik Adaptasyon Ve Kuvvet Egzersizlerinin Seçilmiş Motorik Ve Fizyolojik Özeliklere Etkisi Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi Ve Spor Eğitimi Anabilim Dalı , Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ-2024- Bu çalışma, sedanter bireylerde 8 haftalık anatomik adaptasyon ve kuvvet egzersizlerinin seçilmiş motorik ve fizyolojik özelliklerine olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, katılımcıların egzersiz programı öncesinde ve sonrasında belirli testlerle değerlendirildiği bir ön test- ara test ve son test modeli kullanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan 56 yetişkin sedanter birey, rasgele atama yoluyla iki gruba ayrılmıştır: birinci grup (n=33), 8 hafta boyunca anatomik adaptasyon ve kuvvet egzersizlerini içeren bir program uygulamıştır; ikinci grup (n=23) ise aynı dönem boyunca herhangi bir egzersiz uygulamamıştır. Denek denek grubunda kas kuvvetinde belirgin artışlar kaydedilmiştir. Direnç eğitimine odaklanan denek grubu, özellikle kas kütlesinde ve kuvvetinde gözle görülür artışlar yaşamıştır. Bu grup, egzersiz sonrası daha yüksek enerji seviyeleri ve genel fiziksel dayanıklılıkta artışlar bildirmektedir. Özellikle, egzersiz programının sonunda yapılan kuvvet testleri, denek grubunda belirgin artışlar olduğunu gözlenmektedir. Bu, egzersizlerin kas sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu düşünülmektedir. Bu bulgular, hem anatomik adaptasyon hem de kuvvet egzersizlerinin sedanter bireylerde motorik ve fizyolojik özellikleri olumlu yönde etkilediğini görülmektedir. (p0.05) Uygulamalara katılmayan kontrol grubu ise belirtilen fizyolojik ve motorik özelliklerde herhangi bir pozitif gelişim gözlenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Selected Motoric and Physiological Characteristics in Sedentary Individuals, Master's Thesis, Institute of Health Sciences, Department of Physical Education and Sports Training, Namık Kemal University, Tekirdağ-2024. This study aims to examine the effects of 8-week anatomical adaptation and strength exercises on selected motoric and physiological characteristics in sedentary individuals. The research was conducted using a pre-test, mid-test, and post-test model, in which participants were evaluated with specific tests before and after the exercise program. A total of 56 adult sedentary individuals participated in the study and were randomly assigned to two groups: the first group (n=33) followed a program consisting of anatomical adaptation and strength exercises for 8 weeks, while the second group (n=23) did not engage in any exercise during the same period. Significant increases in muscle strength were observed in the strength exercise group. This group, focused on resistance training, experienced notable gains in both muscle mass and strength. Participants in this group reported higher energy levels and improvements in overall physical endurance following the exercise regimen. In particular, the strength tests conducted at the end of the exercise program demonstrated significant increases in the intervention group, indicating the positive effects of the exercises on muscle health. These findings suggest that both anatomical adaptation and strength exercises positively influence motoric and physiological characteristics in sedentary individuals. (p0.05) In contrast, the control group, which did not participate in the exercises, showed no positive developments in the specified physiological and motoric characteristics.