Lise Öğretmenlerine Verilen HPV Eğitiminin Bilgi Düzeylerine ve HPV Aşısını Önerme Niyetlerine Etkisi
The effect of hpv education given to high school teachers on their knowledge levels and intentions to recommend the hpv vaccine
- Tez No: 909793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA ZEHRA ALTUNKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada, lise öğretmenlerine verilen HPV eğitiminin, HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ile HPV aşısını önerme niyetlerine olan etkisinin belirlenmesi Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda yürütülmüştür. Örneklemi, Ocak 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı A ve B Liseleri'nde görev yapan, dahil edilme kriterlerini karşılayan lise öğretmenleri arasından, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 32 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 62 öğretmen oluşturmuştur. A ve B Liseleri, kura yöntemiyle randomize edilerek deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubundaki öğretmenlere araştırmacı tarafından HPV konusunda hazırlanan sağlık eğitimi verilmiş, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of HPV education provided to high school teachers on their knowledge levels about HPV infection and vaccination, as well as their intentions to recommend the HPV vaccine. Materials and Methods: he research was conducted using a randomized controlled experimental design. The sample consisted of 62 teachers, with 32 in the experimental group and 30 in the control group, selected using the simple random sampling method from high school teachers working at A and B High Schools, affiliated with the Eskişehir Provincial Directorate of National Education, between January 2023 and September 2024. A and B High Schools were randomized into experimental and control groups using a lottery method. Teachers in the experimental group received health education on HPV prepared by the researcher, while no intervention was applied to the control group. Data were collected using the 'Demographic and Descriptive Information Form' and the 'HPV Knowledge Scale'.