Eşlik eden otoimmün/enflamatuvar hastalık ve/veya bulguları olanprimer immün yetmezlik tanılı hastaların analizi
Evaluating the patients who followed up with primaryimmunodeficiency diagnosis accompanied by autoimmune / inflammatorymanifestations
- Tez No: 909796
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ NAZİRE ÇAĞDAŞ AYVAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Primer İmmun yetmezlik (PİY)'ler yalnızca enfeksiyonlara yatkınlıkla değil, giderek artan oranda enfeksiyon dışı, immün disregülasyon bulguları olarak tanımlanan otoimmünite (sitopeni, artrit, enteropati), enflamasyon, lenfoproliferasyon ve malignite bulguları ile kliniklere başvurmaktadır. Eşlik eden otoimmün/enflamatuvar hastalık ve/veya bulguları olan PİY tanılı hastaların incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlandı. 1 Ocak 2000 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilmiş, izlem verilerine ulaşılabilen 0-70 yaş arasındaki PİY tanılı hastaların hastane bilgi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Eşlik eden otoimmün/enflamatuvar hastalık ve bulgular kaydedildi. Primer immün yetmezlik tanısı ile takip edilen hastalarda otoimmün/enflamatuvar hastalık ve/veya bulguların görülme oranı %29.8 idi. 531 erkek ve 372 kız (erkek/kız: 1.4) hastanın ortanca tanı yaşı 6 yıl (3 gün-67 yıl) idi. Otoimmun/ Enflamatuvar hastalik ve bulguları olan PİY hastalarının başvuru anında %69'unda otoimmün/enflamatuvar durum olduğu, %31`inde olmadığı görüldü. Eşlik eden otoimmün/enflamatuvar hastalık ve/veya bulgusu olan PİY'lerin %62.7'si antikor eksikliklerinin baskın olduğu immün yetmezlikler, %11.1'i kombine immün yetmezlikler, %8.5'i immün disregülasyon ile seyreden hastalıklar idi. Eşlik eden otoimmün/enflamatuvar hastalıkların %60'ının alerjik hastalıklar, %17'sinin gastroenterolojik hastalıklar, %15.1'inin dermatolojik hastalıklar olduğu gözlemlendi. Hastaların %23.5'inde birden fazla otoimmün/enflamatuvar hastalık tanısı mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Primary immunodeficiencies (PID) are being consulted not only with infections but also with non-infectious manifestations such as autoimmunity, inflammation, lymphoproliferation, and malignancy defined as the features of immune dysregulation. We aimed to evaluate the primary immunodeficiencies (PID) accompanied by autoimmune/inflammatory manifestations and examine the relation in-between. Files and hospital records of patients with PID within 0-70 ages and who were followed up in our clinic between January 1st-2000-December 31st- 2021, and whose follow-up data could be accessed were retrospectively reviewed. Accompanying autoimmune/inflammatory manifestations were recorded. The ratio of autoimmune/inflammatory manifestations in PID was 29.8%. The median age of diagnosis of 531 males and 372 females (boys/girls: 1.4) was 6 years (1 day-67 years). At the time of administration %69 of patients had autoimmune/inflammatory manifestations. The most common PID diagnosis which accompanied autoimmune/inflammatory manifestations were predominantly antibody deficiencies (62.7%); combined immunodeficiencies (11.1%) and diseases of immune dysregulation (8.5%). The most common accompanying autoimmune/inflammatory diseases were allergic diseases (60%), gastroenterological diseases (%17), and dermatologic diseases (15.1%). 23.5% of patients had more than one autoimmune/inflammatory disease.